Döntsön a leszokás mellett!
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) tagállamai 1987-ben döntöttek a Dohányzásmentes Világnap létrehozásáról. A világnap célja, hogy felhívja a figyelmet a dohányzás járványszerű terjedésére, valamint azokra a megelőzhető elhalálozásokra és betegségekre, melyeket okoz. A világnap minden évben más-más témára fókuszál. 2021-ben nemcsak ezen a napon, de egész évben a dohányzásról való leszokás a cél!
Magyar Tímea
A dohányzásról való leszokás fontosabb, mint valaha, mivel a dohányosoknál nagyobb valószínűséggel lesz súlyos lefolyású a Covid-19 fertőzés, mint a nemdohányzóknál. Világszerte kb. 780 millió ember szeretne leszokni a káros szenvedélyről. Bár a leszokás nagy kihívás, főleg a járvány okozta társadalmi, gazdasági bizonytalanság miatt.
– Vajon megyénkben mekkora lehet a dohányosok tábora? – kérdeztük Vaszil Krucsanicát, a megyei mentálhigiénés és függőségeket gyógyító egészségügyi központ főorvosát.
– Ukrajna a dohányzást tekintve sajnálatos módon a világranglista előkelő helyére került. Megyénkben a legutóbbi felmérésből az derült ki, hogy a fiatal férfiak 35, a lányok 27–28 százaléka, míg a felnőtt férfiak 57 és a nők 20 százaléka cigarettázik, pipázik rendszeresen. A dohányzással „fertőzött” országok sorában Ukrajna a 17.
És ami ennél is rosszabb, Chile után a második olyan állam, melyben a 13–15 évesek 30 százaléka rágyújt.
– Milyen mértékben hozható összefüggésbe e káros szenvedély a szívbetegségekkel?
– Mint közismert, Kárpátalján és az egész országban egyaránt szívbetegségek következtében hunynak el a legtöbben. A dohányzás mind aktív, mind passzív formája 12 százalékban felel a letális kimenetelű szívelváltozások kialakulásáért. A magas vérnyomás után ez a második leggyakoribb halálok. Évente világszerte hétmillióan vesztik életüket a füst káros hatásai miatt, s közülük 900 ezren passzív dohányosként lélegzik be a veszedelmes gázt.
– Mi szükséges ahhoz, hogy a prevenciós munka hatékonyabb legyen?
– Számos szervezet tart megelőző akciókat év közben is, ám azok hatékonysága alacsony. A láncdohányosra, akinek szervezete kívánja a nikotint, nem hatnak sem a riogatások, sem a következmények.
A 11-12 éves gyerekekkel kellene kezdeni, mert a fiatalok többnyire ekkor szívják be az első slukkot.
A felvilágosító munkában az oktatási rendszernek is partnerként kellene részt vállalni. Nálunk azonban még mindig csak a dohányzás káros következményeinek gyógyításával foglalkoznak ahelyett, hogy a megelőzésre helyeznék a hangsúlyt. A másik ok pedig az emberek egészségükhöz való nemtörődöm viszonyulása. Holott bárki képes egymaga is a leszokásra, ez csakis elhatározás és akaraterő kérdése.
– Évente hányan kérnek önként orvosi segítséget?
– Legfeljebb 350–500 érintett fordul hozzánk. Mindegyiküknek van már valamilyen krónikus kísérő betegsége, s kezelőorvosuk javaslatára szánják rá magukat az életmódváltásra. A dohányzás nem csupán rossz szokás, hanem szenvedélybetegség, amitől azonban meg lehet szabadulni. Központunk szakemberei különféle tapaszokkal, gyógyszerekkel képesek segíteni az egészséges életmódot választó pácienseknek. Ehhez azonban az illetőnek először el kell határoznia magát. A leszokás ugyanis az agyban kezdődik. S ha komolyan elhatároztuk, tulajdonképpen nem is kell segítség, véli a szakember.
Egy példa. Anélkül, hogy rágyújtanánk az utolsó cigarettára, dobjuk ki a félig teli dobozt. Kezdjünk el sportolni. Ez segít abban, hogy ne hízzunk. Az igazi segítség azonban nem ez. Minden alkalommal, amikor megkívánjuk a cigarettát, mondjuk azt magunknak: nem lehetsz ilyen puhány, ilyen kisszerű, ilyen gyenge. Majd két perc múlva: na, akkor elszívtam. Ezt megcsinálhatjuk eleinte naponta hússzor, tizenötször, később tízszer. S egyszer csak azt vesszük észre, eltelik egy fél nap is anélkül, hogy a cigaretta eszünkbe jutna.
Akinek további ösztönzésre van szüksége, olvassa el a WHO cikkét, melyben több, mint 100 érvet gyűjtöttek össze, hogy miért érdemes abbahagyni a dohányzást. A lista ezen a linken érhető el.