A Pro Cultura Subcarpathica Civil Szervezet megalapítása óta minden évben felidézi a II. Rákóczi Ferenc fejedelem vezette szabadságharc kezdetét jelentő kuruc zászlóbontást. Most sem történt ez másként, de mondhatjuk, hogy mégis, hiszen a koronavírus-járvány ebbe a rendezvénybe is „beleszólt”.
Hegedűs Csilla
– A kezdetekben kisebb felvonulásokkal, utcai táncházakkal emlékeztünk meg Esze Tamásék zászlóbontásáról. Később egyre gyarapodott a repertoárunk, és 2017-ben Beregszász vezetése úgy döntött, hogy egyszerre méltassuk a zászlóbontást és a város napját, így a rendezvény gyakorlatilag fesztivállá vált. A pandémia miatt az elmúlt évben és idén sincs lehetőségünk nagyszabású rendezvény keretében méltatni az 1703. május 21-22-i mezővári és beregszászi eseményeket, ám úgy gondoltuk, hogy bejárva Eszet Tamás és talpasai útját, Mezővári, Borzsova, Nagymuzsaly központjában és Beregszász több helyszínén is felelevenítjük a történelmi esemény – mondta Pallagi Marianna, a Pro Cultura Subcarpathica igazgatója.
A résztvevők Beregszászban Esze Tamás mellszobránál csöndes koszorúzással emlékeztek. Többek mellett elhelyezte a tisztelet koszorúját Babják Zoltán polgármester, Gyebnár István, a beregszászi külképviselet konzulja, az ungvári főkonzulátust Buhajla József főkonzul képviselte. Az egybegyűltek a Kossuth téren tekintették meg a Nagyságos Fejedelem harci zászlóinak kibontását.
–Az enyhülő járványhelyzetben tömegek bevonása nélkül, de igazi szekeres bevonulással idéztük fel Esze Tamásék 1703-as zászlóbontását. Május 21-én Tarpán és Mezőváriban, 22-én pedig Beregszász piacán bontották ki a Rákóczitól kapott kuruc zászlókat, ezzel vette kezdetét a nyolc évig tartó szabadságharc – mondta lapunknak Kész Barnabás hagyományőrző. Hozzátette, valamennyi helyszínen felolvasták a Brezáni kiáltványt.
– Ez az alkalom is erősíti a kárpátaljai magyarság identitását, de a nem magyar nemzetiségűek számára is fontos, hiszen Rákóczi leghűségesebb nemzete az itt élő ruszinság volt – mondta a történész, néprajzkutató.
És valóban így volt, a Beregszász főterén zajló rendezvényt sok arra sétáló megnézte, megtapsolták a Kokas banda fellépését, a táncokat, az alkalomhoz illő magyar dalokat.
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.