Tavaly a tüdőrák követelte a legtöbb áldozatot.
A szív- és érrendszeri elváltozások után világszerte az onkológiai megbetegedések okozzák a legtöbb elhalálozást. Az Egészségügyi Világszervezet adatai szerint 2020-ban közel tízmillió ember vesztette életét különféle daganatok következtében. A leggyakoribbak a mell, a tüdő, a vastag- és végbél, a prosztata, a bőr elváltozásai. A statisztikák szerint tavaly a végzetes esetek döntő többsége a tüdőrákból kifolyólag történt.
Magyar Tímea
– Mi, onkológusok gyakran hangsúlyozzuk, hogy a hölgyeknek legalább annyi időt kellene szánniuk a megelőzésre, mint amennyit külsejük csinosítására fordítanak. A férfiaknak szintén évente el kellene menniük a szűrővizsgálatokra. Bosszantó, hogy minden negyedik-ötödik kórt végső stádiumban fedezünk fel, holott a rákban elhunytak fele megmenthető lenne, ha a daganatot idejében felismernék – fejtette ki lapunknak Ljubov Zsolugyeva, a megyei onkológiai gondozó módszertani osztályának vezetője.
Kárpátalján évente három és fél ezer új esetet regisztrálunk. A legnagyobb problémát az alulinformáltság, a régi beidegződések, a negatív sztereotípiák okozzák.
Holott például egy agyvérzés sokkal súlyosabb és veszélyesebb lehet, mint egy korai stádiumban felismert rosszindulatú daganat. Az orvoslás mai szintjén az első és második stádiumba sorolható daganatok 95 százaléka sikeresen gyógyítható. Arról nem is szólva, hogy a felfedezett elváltozások java része jóindulatú. A daganat megfelelő kezelés nélkül nem tűnik el, figyelmeztet a szakember, aki bepillantást engedett az országos statisztikai adatokba. Ezekből kiderült, az elmúlt két év során hogyan alakult a megbetegedések szerkezete, aránya.
2019 folyamán 138 509 új esetet észleltek. A férfiak körében a tüdő- és légcső (20,3%), a prosztata (12,4%), valamint a bőr (9,9%) elváltozásai vezették a sort.
A szebbik nem körében leggyakoribb a mell- (20,3%), a bőr- (12,9%) és a méhrák (9,5%) meg. Rosszindulatú betegségét 61 289 ember nem tudta legyőzni, ami azt jelenti, hogy a 100 ezer főre vetített halálesetek száma 171,8 fő volt.
Az esetek 25,3 %-át az első, 26,2 %-át a második, 17,8 %-át a harmadik, 18,1 %-át a negyedik stádiumban fedezték fel.
Tavalyi összesen 110 500 személy került az orvosok látókörébe onkológiai elváltozás kapcsán. A 100 ezer főre vetített halálesetek száma 151,3 volt. Ám ez nem azt jelenti, hogy javult volna a tendencia, sokkal inkább azt, hogy a karanténszigorítások miatt a szokásosnál jóval kevesebben jutottak el a szakorvosokhoz.
A múlt évben kevesebb beteget sikerült diagnosztizálni a daganat első és második stádiumában (22,8% és 24,6%), viszont nőtt a harmadik (18,2%) és negyedik (20,5%) stádiumú esetek száma.
Ukrajnában jelenleg nem kötelező az onkológiai szűrés, holott ha az emberek ismét kénytelenek lennének arra eljárni, jóval nagyobb eséllyel élnék túl a betegséget, s jóval olcsóbb lenne a kezelés költsége. A 2019-ben az esetek 22,4, tavaly a 20,8 százalékát szűrővizsgálat során fedezték fel. Az idei év elején az országban 1 millió 187 ezer 600 onkológiai beteg szerepelt a nyilvántartásokban.
Ukrajnában évről évre nő a daganatos betegek ellátására kiutalt pénz – 2019-ben 2,42 milliárd, tavaly 3,2 milliárd – ennek ellenére ez az összeg csupán csepp a tengerben. A rendkívül magas költségeket a betegeknek többnyire maguknak kell állniuk.
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.