Leonyid Kravcsuk, a donbászi konfliktus rendezésére hivatott háromoldalú kontaktcsoport ukrán delegációjának vezetője korábban kijelentette, hogy Belarusz a továbbiakban nem lehet a tárgyalások helyszíne – emlékeztet a Zn.ua.
Ukrajna első elnöke most megnevezte a szerinte szóba jöhető variációkat. Kifejtette, az egyeztetések folytatására alkalmas valamelyik semleges állam, például Svédország vagy Finnország. Hozzátette: jelképes helyszín lehetne Magyarország, így utalva a Budapesti Memorandumra.
Mint ismeretes, 1994. december 5-én, Budapesten írták alá azt az egyezményt, mely biztonsági garanciákat nyújt az aláíró feleknek annak kapcsán, hogy Ukrajna csatlakozott a nukleáris fegyverek korlátozásáról szóló atomsorompó egyezményhez. A memorandumot eredetileg három atom-nagyhatalom, Oroszország, az Amerikai Egyesült Államok és az Egyesült Királyság írták alá. Később Kína és Franciaország is támogató nyilatkozatot adott ki. Ukrajna ennek eredményeként 1994 és 1996 között leszerelte a világon a harmadik legnagyobbnak számító nukleáris fegyverarzenálját.
A 2014-es krími krízishelyzet kitörésekor az Egyesült Államok jelezte, hogy az orosz beavatkozás az Ukrajnának adott garanciákat szabályozó Budapesti Memorandum megszegésének minősül, és egyértelműen sérti Ukrajna szuverenitását és területi integritását.
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.