Lemond Mihai Tudose román miniszterelnök, miután pártja, a 2016 decemberi választásokon győztes Szociáldemokrata Párt (PSD) végrehajtó bizottsága hétfő esti ülésén megvonta tőle politikai támogatását.
Ezt a pártülésről távozóban maga a politikus is megerősítette. A végrehajtó bizottságban 59-en szavaztak Tudose leváltására, amit csak négyen elleneztek és négyen tartózkodtak. Távozáskor Tudose azt mondta: fegyelmezett tagja a PSD-nek: a párt bízta meg, az is váltja le, nem akar pártszakadást. Leszögezte: nem marad ügyvivő, a következő kormány kinevezéséig Paul Stanescu miniszterelnök-helyettest javasolják ügyvivőnek, de ezt nem biztos, hogy a jobboldali államfő elfogadja.
Elődjéhez, a tavaly júniusban leváltott Sorin Grindeanuhoz hasonlóan Tudose a párt elnökével, Liviu Dragneával került konfliktusba. A pártvezető priusza miatt nem lehetett miniszterelnök, ezért engedelmes helyetteseket keresett a kormányfői szerepre, akiket azonban eltávolított a hatalomból, amikor nyíltan szembeszálltak akaratával.
Arra az újságírói kérdésre: van-e valamilyen garancia arra, hogy fél év múlva a PSD nem akarja harmadik kormányát is leváltani a pártelnök beismerte: „nem volt szerencsés keze” Grindeanu és Tudose esetében, ezért úgy döntött, hogy ő maga már nem tesz javaslatot a következő kormányfőjelöltre, akinek személyéről kollégái javaslatai alapján fognak dönteni.
A miniszterelnök lemondása a PSD politikai ellenfelét, a jobboldali Klaus Iohannis államfőt hozza helyzetbe, akit az alkotmány nem kötelez arra, hogy harmadszor is a legtöbb parlamenti mandátummal rendelkező PSD jelöltjét bízza meg kormányalakítással.
A román miniszterelnök távozása jól jött a hirtelen feszültté vált magyar–román diplomáciai kapcsolatokat illetően is, hiszen Tudose brutálisan nyilatkozott a székelyekről. Budapest bocsánatkérésre szólította fel a román miniszterelnököt, miután az kötéllel fenyegette meg azokat, akik kimerik tenni a székely zászlót saját szülőföldjükön. Tudosét a történtek miatt keményen bírálta Szijjártó Péter külügyminiszter és Kelemen Hunor RMDSZ-elnök is. Székely zászlóval a kezében és kötéllel a nyakában tiltakozott Szávay István jobbikos honatya a román nagykövetség előtt, de az LMP is reagált a durva miniszterelnöki megszólalásra.
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.