Mint arról tegnap több cikkünkben is foglalkoztunk, Kijev meglepődött és csalódott amiatt, hogy Magyarország olyan új szerződést kötött a Gazprommal, amely alapján a gázszállítás elkerüli Ukrajnát. A kijevi diplomáciai tárca emiatt lemondta az e hétre tervezett magyar–ukrán vegyes bizottsági ülést, illetve uniós állásfoglalást kér majd az ügyben. Időközben megszólalt az ügyben és a rá jellemző karakánsággal megvédte a magyar álláspontot Szijjártó Péter, míg a Kreml részéről Marija Zaharova egyszerűen csak irigynek titulálta az ukrán felet.
Emlékeztetőül: az ukrán külügyminisztériumi közlemény az aláírásról szóló magyar döntést kizárólag politikai indíttatásúnak nevezte, úgy véli, hogy Magyarország a Kremlnek kedvezett. Hangsúlyozták, hogy az Ukrajnán keresztül vezető tranzit rövidebb, megbízhatóbb és gazdaságosabb, mint az októbertől életbe lépő új kontraktus.
Szijjártó Péter magyar külgazdasági és külügyminiszter a fejleményekre reagálva kijelentette, nem pontosan érti, hogy mi az összefüggés Magyarország energiaellátásának biztosítása, illetve aközött, hogy Budapest együttműködik a szomszédaival:
– Visszautasítom a Magyarország ügyeibe való beavatkozási kísérletet, a magyar emberek téli fűtésének biztosítása a mi dolgunk, azt semmilyen más ország nem befolyásolhatja – fogalmazott.
A magyar tárcavezető értetlenségének adott hangot, hogy mi köze van Ukrajnának ahhoz, hogy Magyarország milyen szerződést köt egy harmadik állammal. Mint mondta, őket sem foglalkoztatja, hogy Ukrajna kivel milyen kontraktusokat köt, hiszen az magánügy. Továbbá hangsúlyozta, hogy az új déli vezetékkel a Gazprom nemcsak Ukrajnát, hanem Magyarországot is megkerüli, hiszen az orosz vállalat eddig Szerbiát, Bosznia-Hercegovinát és Horvátországot is Magyarországon keresztül látta el földgázzal, s ebből tranzitbevételek származtak, amitől októbertől Budapest is elesik.
– Mivel a Gazpromnak van gáza, és nem nekünk, ezért ez elég egyenlőtlen helyzet. Tehát amelyik útvonalon hozzák a gázt, mi azon vesszük meg – mondta a külgazdasági és külügyminiszter. Végezetül hozzátette: „Nem tudom, hogy az Északi Áramlat 2 vezetékről történt megállapodás után ukrán barátaink hasonló bátorsággal álltak-e ki mondjuk a németekkel szemben is.”
Ukrajna a szomszédja iránt érzett irigységből fordult az Európai Bizottsághoz azzal a kéréssel, hogy értékelje Magyarországnak a Gazprommal megkötött gázszerződését – ez már Marija Zaharova orosz külügyi szóvivő véleménye.
„Amikor partnereink legközelebb meg fognak emlékezni a totalitarizmus áldozatainak emléknapjairól, fejükkel a posztszovjet térség felé bólintva, jusson eszükbe, hogy a rendszer táptalajául a szomszédok ellen irigységből tett feljelentések szolgáltak” – fogalmazott Zaharova, amivel nyilvánvalóan az ukrán fél feljelentését hasonlította a rossz emlékű kommunista módszerekhez.
Amint arról korábban a KISZó Online is írt, Moszkva Ukrajnának is jókora árkedvezményt ígért, de a kijevi vezetés politikai okokból elutasította azt. Helyette reverz gázként veszi az orosz földgázt, ami így sokkal drágább, mintha közvetlenül a Gazpromtól venné.
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.