Több mint kilenc évvel az aknaszlatinai sóbánya bezárása után újraindulhat a sókitermelés Kárpátalján. Viktor Mikita, a megyei katonai közigazgatás vezetője Facebook-oldalán arról számolt be, hogy az új lelőhely képes fedezni az ország teljes ipari sószükségletét. Mindez azért is fontos, mert a Kelet-Ukrajnában zajló heves harcok miatt május végén leállította kitermelését az Artemszil, Európa legnagyobb sókitermelő vállalata.
A kormányzó csütörtökön felkereste a bustyaházai (Burstino) sólelőhelyet, ahol gőzerővel folynak az előkészületek a kitermelés megkezdéséhez. Az előzetes geológiai kutatások hatalmas a talajban rejlő sóréteget tártak fel itt, a kősótelepeket tartalmazó rétegek 35-től 500 méteres vastagságig húzódnak. Becslések szerint a bánya havonta, akár 150 ezer tonna sót kinyerésére is képes lesz, az előírt technológia szerint készített furatokon keresztül történő földalatti kilúgozási eljárással.
Viktor Mikita bejegyzésében közölte, már megkezdték a közművesítési infrastruktúra kiépítését: épül a bekötőút, kijelölték a fúrásra alkalmas pontokat, valamint az üzemcsarnok létesítésének a helyét. Hozzátette: a kitermelést végző vállalat már beszerezte a mélységi ipari fúráshoz szükséges berendezéseket.
„A szakértők arról tájékoztattak, hogy hat hónap múlva felszínre hozzák az első adag sót. A bánya 100 százalékban lesz fedezni az ország ipari sószükségletét, amit a téli időszakban útszóráshoz hasznosítanak. Jelenleg az ország szükséglete idényenként megközelíti a 450 ezer tonnát tesz ki” – emlékeztetett a megyevezető.
Viktor Mikita ugyanakkor hangsúlyozta, hogy a tervezett bányászati technológia-fejlesztést követően a vállalat konyhasóval is el tudja majd látni az ukrán lakosságot.
Kapcsolódó:
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.