A magyar népzene és néptánc csodálatos világa ● Kárpáti Igaz Szó

Lezajlott a Szól a Fülemüle! Kárpátaljai népzene és néptánc tehetségkutató verseny döntője.

A GENIUS Jótékonysági Alapítvány idén nyolcadik alkalommal szervezte meg a Szól a Fülemüle! Kárpátaljai népzene és néptánc tehetségkutató versenyt. A századvég a Hagyományok Háza Hálózat Kárpátaljai Kirendeltségének védnökségével, a Kulturális és Innovációs Minisztérium, Nemzeti Tehetség Program támogatásával valósult meg. A döntőre Beregszászban, a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskolában került sor, ahol Kárpátalja szinte minden szegletéből érkeztek hagyományőrző együttesek, néptáncosok, népzenészek. A tehetségkutató célja, hogy a fiatalok minél szélesebb köre ismerje meg a magyar népzene és néptánc csodálatos világát, és egy életre elkötelezzék magukat a magyarság értékei mellett.

Hegedűs Csilla

Idén a program seregszemlével kezdődött, amit augusztusban tartottak. Ezt harminc órás képzés követte. A jelentkezőkkel határon túlról érkezett neves szakemberek foglalkoztak. A döntőn közel százhatvan tehetség 31 produkcióban (hangszeres szólista, hangszeres együttes, táncospár vagy szólista, táncegyüttes) mutathatta be, mit tanult az elmúlt hetek alatt.

A megnyitón Váradi Natália kiemelte, mindaddig, amíg egy népnek van kultúrája, van oktatása, addig az a nép létezik. „a mai nap is azt igazolja, hogy élünk, vagyunk és leszünk” -fogalmazott a GENIUS Jótékonysági Alapítvány irodaigazgatója, aki köszönetet mondott a felkészítő tanároknak,

ugyanis e rendezvényre sem kerülhetett volna sor, ha ők ez alatt a nehéz időszak alatt is nem foglalkoztak volna a gyerekekkel szívvel-lélekkel.

Gyebnár István, a beregszászi konzulátus ideiglenes ügyvivője üdvözölte a megjelenteket, a versenyzőket. Mint mondta, minden tájegységnek megvan a maga sajátos hagyománya, amelynek követése a közösségek fontos összetartó ereje, kovásza. Hozzátette, a hagyományokhoz kapcsolódó kulturális értékek ápolása és bemutatása teszi az egy területen élő embereket igazi közösséggé.

– Az elmúlt évek során fontos volt számunkra, hogy olyan rendszert alakítsunk ki, amely által szakmailag segíteni tudjuk a kárpátaljaiakat.

Ez a rendszer a mentorprogram. Ma már szinte nincs olyan táncegyüttes, amelynél ne segítenék anyaországi mentorok a szakmai fejlődést – mondta Váradi Enikő, a Hagyományok Háza Hálózat Kárpátaljai Kirendeltségének kulturális szervezője. Hozzátette, az elmúlt időszakban a kárpátaljai népművészet minden ágában hatalmas fellendülés tapasztalható, rengeteg civil kezdeményezésű műhely jött létre, melyekben kiváló munka folyik. Többek között ennek köszönhető, hogy ma ilyen sok gyerek megmérettetik, ami azt is bizonyítja, hogy itt minden nehézség ellenére van remény és van jövő.

A fellépők neves zsűritagok előtt mutatták be produkcióikat. A zsűri elnöke Blaskó Csaba, a váci Bartók-Pikéthy Zeneművészeti Szakgimnázium Népzene Tanszékének vezetője volt. Értékelte az előadásokat Berta Alexandra, a Hagyományok Háza népzenei szakelőadója, Junior Príma díjas előadóművész, Szokolik Szabolcs, kétszeres aranysarkantyús és Fülöp Ferenc-díjas táncos, valamint Szokolik Melinda, kétszeres aranygyöngyös és Fülöp Ferenc-díjas táncos.

Jobbnál jobb produkciókat láthattunk. A nézők vastapssal köszönték meg a nagyszerű előadásokat. A bírálóbizottság meghozta döntését, odaítélte a díjakat. Minden egyes fellépő emléklapot vehetett át, és meghívást kapott jövő nyári népzenei és néptánctáborokba. A kategóriák első helyezettjei a Hagyományok Háza Hálózat Kárpátaljai Kirendeltségének módszertani kiadványait kapták meg különdíjként.

Hangszeres együttes (12-16 évesek) kategória:

1. hely: Turjanica Emília, Marozsi Milán, Bocskai László és Gyurkó Abigél
2. hely: Hangraforgó citeraegyüttes
3. hely: Pengető citerazenekar

Hangszeres szólista (7-11 évesek) kategória:

1. hely: Balogh Máté
2. hely: Pupcsik István
3. hely: Fudella Csenge

Hangszeres szólista (12-16 évesek) kategória:

1. hely: Hadar Lara Martina
Táncegyüttesek (7-11 évesek) kategória:
1. hely: Cseprente Néptáncegyüttes
2. hely: Téglási Eszterlánc néptánccsoport
3. hely: Kistulipánok tánccsoport

Táncegyüttesek (12-16 évesek) kategória:

1. hely: Téglási Orchidea néptánccsoport
2. hely: Napsugár Hagyományőrző Gyermekcsoport és Tulipán tánccsoport
3. hely: Hímes néptáncegyüttes

Táncos szólista (7-11 évesek) kategória:

1. hely: Csizmadia Márk
2. hely: Huszár Noémi és Pércsi Márton
3. hely: Dankai Nikolett és Komáromi Levente

Táncos szólista (12-16 évesek) kategória:

1. hely: Gricza Kamilla és Pércsi Lajos
2. hely: Bocskai László és Lázár Alexa Vanessza
3. hely: Bereczky Tamás

Forrás:
KISZó

Widget not in any sidebars
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.

Post Author: KISZó