Az európai időjárás-előrejelző ügynökség szerint a kontinensen a szokásosnál hidegebb, kevésbé szeles és csapadékos telet szenvedhet el az idén, ami tovább növeli az energiaválságot megoldani próbáló kormányok előtt álló kihívásokat. Nem kétséges, az Oroszországból származó gázimport hatalmas mértékű csökkenése miatt mind a vállalkozások, mind a háztartások számára radikálisan emelkedő energiaköltségek szempontjából eléggé megterhelő lesz az idei fűtési szezon. Az energiaválság miatt például a szokásos francia televíziós időjárás-jelentések ezentúl áramjelentéssel egészülnek ki: az ország energiahálózat-terhelésének aktuális állapotát fogják mutatni, amivel minél több embert szeretnének rábírni a spórolásra.
Magyar Tímea, Pétervári Natalija
Ennek kapcsán arról kérdeztük olvasóinkat legutóbbi Facebook-os reakciógombos felmérésünkben, hogy már bekapcsolták-e a fűtést? A válaszadók 96 százaléka mondta, hogy igen. A többség, attól tartva, hogy csökkenni fog a gáznyomás a vezetékekben, úgy próbál spórolni, hogy a drága gáz helyett áttér az elektromos fűtésre, a villanymelegítőkre, a kormány ugyanis eddig azt kommunikálta, hogy az országban nem lesz gond az áramellátással. Ám az október 10-i orosz rakétatámadások után – melyek főként az energetikai infrastruktúra ellen irányultak –, már abban sem lehetünk biztosak, hogy nem lesznek áramkimaradások. Volodimir Zelenszkij a múlt héten a közelgő téli időszakra való előkészületekről tartott tanácskozáson ugyancsak arra figyelmeztetett, hogy Ukrajnában a háborús helyzet miatt bármi előfordulhat a fűtési idényben, ezért mindenre fel kell készülni. A legfontosabb a maximális energiatakarékosság, közölte.
A téli időszak biztonságos átvészelésére Ukrajna erőműveiben legalább 2 millió tonna széntartalékra van szükség.
Denisz Smihal kormányfő a minap azt nyilatkozta, hogy ez a mennyiség raktáron van, ám egyes ukrajnai hírportálok kormánykörökből származó információkra hivatkozva azt állítják, a meglévő készlet az 1,5 millió tonnát sem éri el. Október elején az öt hőerőmű közül egy teljesen leállt, továbbá 47 energiablokk közül 25 nem működött.
Tűzifából a hivatalos adatok szerint 5,5 millió köbméterre van szükség elsősorban a frontvonal közelében lévő területeken, de további igények jelentkezhetnek azokon a településeken, ahol fennakadások lesznek a gázszolgáltatásban.
Olvasóinkat nyilván az érdekli leginkább, megyénkben mire lehet számítani azok után, hogy hétfőn a Kárpátaljához legközelebbi Burstinói hőerőművet is rakétatalálat érte.
Megkérdeztük az illetékeseket, vajon régiónkat fenyegetik-e tervezett áramkimaradások? Kibírják-e villanyvezetékeink a télen várható megnövekedett terhelést? És mit tehetnek a fogyasztók annak érdekében, hogy az energiaipar túlélje a nehéz időszakot?
–Ha a kapacitáshiány Ukrajna egész területén jelentkezni fog, akkor bármi lehetséges.
Az áramszünetek ütemterve ki van dolgozva és jóvá van hagyva, de ezek még békeidőben készültek. Csak végszükség esetén kerülnek bevezetésre! – nyilatkozta lapunknak Olekszandr Bilak, a Zakarpattyaoblenergo megyei áramszolgáltató vállalat vezérigazgatója,
aki hangsúlyozta, hogy az áramszünetek bevezetéséről kizárólag az Ukrenergo diszpécsere dönt. De egyelőre nincs okuk azt mondani, hogy leállások lesznek. A vezérigazgató arról is tájékoztatott, hogy a régió villanyhálózatát tavasz óta készítik a fűtési szezonra, ennek érdekében folyamatosak a javítási munkálatok, és az ezekkel járó tervezett leállások. Ám konkrét információt ezekről, a hadiállapot miatt, nem lehet nyilvánosságra hozni.
– Arra kérem a fogyasztókat, hogy értsék meg a helyzetet, és ne essenek pánikba – kérte Bilak. – Vegyék figyelembe, hogy a kimaradások, balesetek 80 százalékát a vállalat szakemberei rövid időn belül megoldják, a mentőcsapatok mindennel fel vannak szerelve, amire szükségük lehet, ezért reméljük, hogy minden rendben lesz.
Mint Viktor Mikita hétfői sajtótájékoztatóján kifejtette, megyénk valamennyi kórháza el van látva dízelgenerátorokkal, az egészségügyi intézmények tehát egy esetleges áramkimaradás esetén is biztonságosan működhetnek.
Ugyanakkor a helyzetre való tekintettel a villamosenergia-rendszer terhelésének csökkentése érdekében a hatóságok és az energetikai szakemberek takarékosságra szólítják a lakosságot. Ennek érdekében a háztartások számos hatékony intézkedést tehetnek, amivel mindenekelőtt pénzt takarítanak meg.
– Először is azt javasoljuk a fogyasztóknak, hogy lehetőleg szereljenek fel olyan
kéttarifás villanyórát, amely lehetővé teszi, hogy éjszaka 23:00 és 7:00 óra között 50 százalékkal kevesebbet fizessenek az áramért – közölte lapunkkal Natalija Nyimec,
a Zakarpattyaenergozbut igazgatója. – Azt javasoljuk, hogy az energiaigényes készülékeket – mosó-, mosogatógépek, elektromos fűtési rendszerek stb. – éjjel használják. De a kéttarifás mérőműszerekkel a hűtőszekrény vagy a víz melegítésére szolgáló villanybojler is 50 százalékkal olcsóbban fog működni, és ez már jelentős megtakarítás.
A villamos energia megtakarítása érdekében a fogyasztóknak érdemes energiatakarékos lámpákat beszerezni, amelyek ötödére-hatodára csökkentik az áramfogyasztást, mint a hagyományosak, a LED-lámpák eleve tízedére. Az „A” vagy „A+” jelzésű energiatakarékos háztartási gépek 30-50 százalékkal kevesebb áramot igényelnek, mint egy azonos térfogatú „B” márkájú készüléknek.
Sokan nem tudják, de az éppen nem használt eszközöket is érdemes kihúzni a konnektorból, mert készenléti állapotban is fogyasztanak.
Ezzel akár évi 100-300 kWh megtakarítás is elérhető.
Fűtési szezon: Az illetékesek takarékosságra intik a lakosságot
Az akkumulátorral működő eszközöket (például mobiltelefonokat) nem kell tovább bekapcsolva hagyni, mint amennyire szükség van az akkumulátor teljes feltöltéséhez. A hűtőszekrényt és a fagyasztót rendszeresen le kell olvasztani, ezzela megtakarítás elérheti a 10-15 százalékot.
Még egy érdekesség, amiről sokan nem tudnak: egy harmadáig megtelt porzsák 40 százalékkal növeli az áramfogyasztást! Érdemes tehát üres porzsákkal nekiállni a takarításnak.
Ezek és más energiatakarékossági tippek jelentékteleneknek tűnhetnek, de összességében sok áramot lehet velük megtakarítani. Ha betartjuk ezeket az egyszerű szabályokat, akár a havi számlán szereplő összeg 30 százalékát is megspórolhatjuk! Végső soron a jelenlegi nehéz körülmények között a villamos energia átgondolt és gazdaságos felhasználása állami jelentőségű kérdés – summázza Natalija Nyimec.
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.