A környező településekről is hozzák a gyerekeket a nyáron indult focisuliba.
Ha fociról van szó, akkor sokaknak beugrik a Bereg-vidéki Badaló neve. Nem véletlenül, hiszen nagyon sokáig a vidék egyik legsikeresebb labdarúgócsapata a Badalói FC volt. Megannyi járási bajnoki elsőség és kupagyőzelem fűződik a klub nevéhez. Korábban országos szinten ismert labdarúgók is megfordultak a Badalói FC-ben. Kis túlzással élve a településen annyira szeretik a labdarúgást, hogyha születik egy gyermek a családban, nem csörgőt és más „megszokott” ajándékot visznek a látogatók, hanem focilabdát vagy stoplis cipőt! Ez év júliusában nagyszerű kezdeményezés indult a községben: megnyitotta kapuit a focisuli. Erről kérdeztük a kezdeményezés 23 éves elindítóját, Gál Ferenc testnevelő tanárt.
Botos István
– Hat éve dolgozom tornatanárként a szülőfalumban, Mezőváriban – kezdte a beszélgetést Gál Ferenc. – Négy éve már, hogy foci szakköröket tartok kicsiknek és nagyobbaknak egyaránt. Több mint 70 gyerek jár hozzánk heti rendszerességgel. Sajnos a járvány és a háború igencsak nehézkessé tette a focisuli működtetését. Már ezelőtt is gondolkodtam a terjeszkedésen. Felmerült, amennyiben a környező falvakban lenne elég gyerek, aki szívesen focizna, akkor kiutaznék edzéseket tartani. Idén nyáron felmértem, hol is tudnám folytatni ezt a munkát. Badalóban a szülők igencsak aktívak voltak, és nagy örömmel fogadták a hírt, hogy fociedzések indulnának náluk. Szalai Imre, a település elöljárója is támogatta az ötletet. Innentől kezdve már csak a szervezés maradt hátra. A fogadtatás nagyon kellemes volt. Nem is gondoltam volna, hogy ennyien mellénk állnak.
A szülők közreműködésével össze tudtunk gyűjteni mintegy 30 gyereket. Először három csoportot indítottunk, majd később szűkítettük a kört.
Jelenleg kétcsoport működik, és heti két alkalommal tartok foglalkozásokat. A kisebbek csoportjába 2014 és 2016-os születésű gyerekek járnak. Tizenhatan vannak. Tiszacsomáról, Badalóból és Mezőváriból látogatják a tréningeket. A nagyok csoportjába 12-14 éves gyerekek járnak.
– Hogyan kell elképzelni egy foglalkozást? Milyen edzésmódszerek szerint zajlik a munka?
– A foglalkozások igencsak változatosak. Több szempontot is figyelembe veszek, amikor megtervezek egy edzést.
Az MLSZ Edzőképzés futballfilozófiája szerint dolgozom.
Ez azt takarja, hogy kicsi korban (óvodások, elsősök) játékosan fejlesztjük a nebulókat, megszerettetjük velük a focit, próbáljuk kiszűrni, hogy melyik gyerek milyen egyéni képességekben jobb, és azokat fejlesztjük tovább. Ezután az alapelvekről, különböző játékhelyzetek megértéséről és kivitelezéséről tanulunk. Nagyon fontos, hogy a gyerek értse, mit akarunk tőle, ezt minél érhetőbben kommunikáljuk felé. Hogyan szerezzen labdát, hogy tartsa azt meg, hogyan építsenek fel tudatosan egy támadást stb.
– Mennyire nehéz kiszakítani a gyerkőcöket a digitalizált világból?
– Nagyon jó és nehéz kérdés. A rövid válaszom erre csak annyi: olyan nehéz, hogy ilyet eddig még sosem tapasztaltam. Az elhúzódó karanténnak rengeteg negatív hatása volt.
Kimondom nyugodtan: a gyerekek többsége lusta és a telefonon kívül nem érdekli más.
Egyre kevesebben akarnak sportolni, mozogni. Azt gondolom, ha ez ellen szülői támogatással nem teszünk valamit, a mozgásszegény életmódból fakadó következmények évről évre rosszabbak lesznek.
– Tartjátok a kapcsolatot más focisulikkal is, rendeztek esetleg egymás közötti mérkőzéseket?
– Több kárpátaljai focicsapattal és edzőikkel is kapcsolatban vagyok. Természetesen, ahogy lehetőségeink engedik, szervezünk barátságos meccseket. Legutóbb a Szernyei Focisulival mértük össze erőnket. Az ilyesfajta találkozók mindig sok új élményt és tapasztalatot hoznak nem csak a kicsiknek, de nekünk, edzőknek is.
Rávilágítanak a hiányosságokra, pontosabban látjuk, hol és mit kell még fejlesztenünk csapatszinten. Ehhez hasonló mérkőzéseket a jövőben is tervezünk.
– Mik a jövőbeli tervek?
– Rövid távon fontos lenne, hogy a hideg időszakban is fenn tudjuk tartani az edzéseket. Hála Istennek a lehetőség adott, mégpedig olyan formában, hogy a mezővári tornaterem a rendelkezésünkre áll. Tavaszig ott folytatjuk az edzéseket, köszönhetően az iskola vezetőségének. Szeretném kiemelni a szülők támogatását, ami nagyban hozzájárul ahhoz, hogy a focisuli működőképes maradhasson. Mérhetetlenül hálás vagyok ezért a szülőknek, s bízom benne, hogy ez a lelkesedés a jövőben is megmarad.