Átadták a Soós Kálmán ösztöndíjakat

A Soós Kálmán ösztöndíjak átadására a GENIUS Jótékonysági Alapítvány szervezésében került sor a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskolában.

– Tizenegyedik alkalommal rendeztük meg a Soós Kálmán ösztöndíjprogramunkat. Az idén áprilistól szeptemberig lehetett jelentkezni az ösztöndíjra, ez idő alatt összesen 46 pályázat érkezett, s a szakmai tanács úgy döntött, hogy mindegyiket támogatja. A pályázati összeg összességében 2,1 millió forintnak megfelelő hrivnya. Az ösztöndíjasok fejenként 2100 hrivnyát vehetnek át a szakdolgozatokért, 2500-at a vándoregyetemért és 5000-et a jegyzetekért – fejtette ki Váradi Natália. Hozzátette, a program három részből tevődik össze. Az egyik a vándoregyetem, melyre doktori, professzori címmel rendelkező szakemberektől, kutatóktól olyan pályázatokat vártak, melyek felkeltik a fiatalok figyelmét a tudomány iránt. Erre a programra hét pályázat érkezett, s a szakemberek három területen (pedagógia, természettudomány, történelemtudomány) tartanak előadásokat a Rákóczi-főiskolán, a református, a római katolikus, a görögkatolikus fiatalok körében Beregszászban és Radváncon. Az ungvári egyetem online csatlakozott a programhoz.

– A projekt második része a szakmai jegyzetek készítése. A munkákat feltöltjük a GENIUS honlapjára, amit a hallgatók letölthetnek, és annak segítségével zh-ra, vagy szemináriumi munkára tudnak készülni. Erre a programra tizenegyen jelentkeztek. Az összes többi pályázó olyan hallgató, aki kárpátaljai vonatkozású szakdolgozatot vagy diplomamunkát írt – jegyezte meg a GENIUS Jótékonysági Alapítvány irodaigazgatója.

– Tizenkét évvel ezelőtt gondolkodtunk el azon, hogyan tudnánk megőrizni Soós Kálmán fiatalon elhunyt rektorunk emlékét. Az, hogy sikerült és ily módon, annak köszönhető, hogy az alapítvány jól gondozza, a magyar állam pedig támogatja a programot. Tehát most már tizenegy éve emlékezhetünk Soós Kálmán történészre, aki tudományos szempontból meghatározó egyénisége volt az intézménynek. Az ő szellemisége az, amit most is követnek a diákok: a kárpátaljai történelmi, kulturális és természeti örökség felkutatása és ápolása. Ezt úgy tudjuk megőrizni, hogy azokat a diákokat, akik megírták, megvédték a munkájukat, ösztöndíjban részesítjük. De a tanárokat is jutalmazzuk, akik segítik a munkájukat – mondta Orosz Ildikó, a főiskola elnöke. Hozzátette, örömükre szolgálna, ha a jövőben nemcsak a főiskolai tanárok vennének részt a vándoregyetemi mozgalomban, hanem más kárpátaljai felsőoktatásban tevékenykedő pedagógusok is.
Sokan vannak a jelenlévők között is, akik személyesen is ismerhették Soós Kálmánt, fejtette ki Csernicskó István és azok tudják, hogy neki nagyon fontos célja, küldetése volt az, hogy erősítse a kárpátaljai magyar tudományosságot, támogassa a kárpátaljai magyar felsőoktatást, és segítse a kárpátaljai magyar nemzetrészt.

– Az ösztöndíjprogram pontosan ezt folytatja. Ugyanaz a célja, és eredményei is ebbe az irányba visznek bennünket. Soós Kálmánnak hitvallása volt, hogy a tudomány nem zárkózhat elefántcsont-toronyba. A tudományt csak akkor és csak úgy érdemes művelni, hogyha azt az emberek javára fordítjuk. Az ösztöndíjprogram ezt teszi: a vándoregyetemmel elvisszük a tudományos kutatások eredményeit a szélesebb közönséghez tudománynépszerűsítő előadások formájában, a jegyzetek segítségével támogatjuk a magyar nyelvű felsőoktatást. Az pedig, hogy a program a fiatalokat karolha fel, akik kárpátaljai témájú szakdolgozatot írnak, szintén olyan lépés, ami afelé visz bennünket, hogy jobban megismerjük szülőföldünket, közösségünket – fogalmazott a főiskola rektora.

Szűrös Mátyás, a beregszászi konzulátus konzulja köszöntőjében kiemelte, az ösztöndíjak elnyerése, és általában a támogatások több kötelezettséggel is együtt járnak: nemcsak tudományos teljesítményt kell felmutatni.

– Az új ösztöndíjasoknak azt kívánom, hogy amikor évek múlva visszatekintenek ezekre az évekre, akkor ezt kettőzött büszkeséggel tehessék. Legyenek büszkék a Soós Kálmán ösztöndíjra, az átvett oklevelükre, de legalább annyira legyenek büszkék az ösztöndíjasként elért eredményeikre is – fejtette ki a diplomata.

Az ösztöndíjátadó ünnepséget követően kezdetét vette a XI. Kárpátaljai Vándoregyetem előadás-sorozat, mely különböző helyszíneken egész héten tart majd.

Hegedűs Csilla
A szerző felvétele

Forrás:
KISZó

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.

Post Author: KISZó