„A magyar nyelv nemzeti létezésünk legfontosabb megnyilatkozása, nemzeti hovatartozásunk kifejezője, a magyar kultúra és tudomány, illetve a tájékoztatás legfőbb hordozója.
A legutóbbi évtizedekben bekövetkezett technikai fejlődés a távközlés és a tömegtájékoztatás olyan új lehetőségeit bontakoztatta ki, amelyek jelentős hatással vannak minden nemzet nyelvére. Az állandósult és megsokasodott idegen nyelvi hatásokkal a magyar nyelv nehezen képes megbirkózni. A nyelv fejlődése elengedhetetlen társadalmi szükséglet. A nemkívánatos nyelvi hatások ellensúlyozása azonban törvényhozási lépéseket is szükségessé tehet.”
A fentebbieket az Országgyűlés által elfogadott 2001. évi XCVI. törvény tartalmazza. Az azóta eltelt – történelmi léptékkel mérve – másodpercnyi idő alatt a veszélyek, melyekre a jogszabály hivatkozik, megsokszorozódtak. Igaz, most nem (nemcsak) a reklámokban burjánzó idegen kifejezések okozzák a veszélyt. Ennél sokkal hatalmasabb virtuális felület áll a nyelvrontás rendelkezésére. Igen, természetesen a világhálóra gondolok. E mérhetetlen, sokrétegű térben édes anyanyelvünket az idegen hatások, kifejezések, rövidítések uralják, már-már leigázzák. A nyakló nélkül használt piktogramok, szimbólumok miatt a szöveg lassan képírássá változik, a tartalom egysíkúvá silányul.
Jogosnak tűnik a kérdés: itt és most ez a legnagyobb veszély? Hiszen az ukrán törvényhozás kitapintható politikai akaratot teljesítve egész nyelvi közösségüket akarja némaságra ítélni. Nem ennek megakadályozása a legsürgetőbb teendő? Amennyiben a jelenlegi formájában marad az oktatási törvény, és második olvasatban is megszavazza a parlament a nyelvtörvényt, kisebb bajunk is nagyobb lesz annál, mint hogy a világhálón kapott üzenetben a szeretlek és boldog vagyok csak ennyi: ♥☻.
Egyetértek.
Csupán annyit mentségemül, hogy álláspontom szerint akkor van értelme nyelvünk védelmének, ha van mit óvnunk. Egy törvényt közös akarattal vissza lehet vonatni, ha nincs más megoldás, bojkottálhatjuk. A nyelvrombolás visszafordíthatatlan. Az idegen rövidítésektől, piktogramoktól nehéz lesz visszatalálni az értékhordozó tartalomhoz.