Pavlo Klimkin külügyminiszter szerint Magyarország az ukrán parlament által csütörtökön elfogadott nyelvtörvényt bírálva szándékosan élezi a viszonyt Ukrajnával.
„Úgy gondolom, hogy magyar partnereink szándékosan a konfrontációt választották” – jelentette ki egy kijevi sajtótájékoztatón az ukrán diplomácia vezetője a Jevropejszka Pravda hírportál tudósítása szerint. Hozzátette, hogy beszélni kíván erről Szijjártó Péter külügyminiszterrel Brüsszelben, a NATO keleti partnerségi programjának két hét múlva esedékes miniszteri szintű értekezletén. Szavai szerint meg kell érteni a nyelvtörvény fontosságát az ukrán nyelv védelmében, és azt, hogy semmilyen esetben sem korlátozza senki jogait.
Megjegyezte, hogy minden további lépést a törvény teljesítésében az ukrán kormány fog meghatározni.
A miniszter hangsúlyozta továbbá, hogy külön törvényt kell még elfogadni a kisebbségi nyelvhasználatról.
„Segítenünk kell állampolgárainkat. Nem akarjuk, hogy a magyarok vagy a románok kevésbé magyarok vagy románok legyenek. Ők a mi politikai nemzetünkhöz tartoznak, joguk van az anyanyelvi oktatáshoz, de egyben lehetőséget is kell kapniuk arra, hogy valódi esélyük legyen megtanulni ukránul” – fejtette ki Klimkin.
Szijjártó Péter magyar külgazdasági és külügyminiszter elfogadhatatlannak nevezte a nyelvtörvényt, amely szavai szerint Petro Porosenko távozófélben lévő ukrán elnök szellemiségét idézi, aki magyarellenes politikát folytatott.
Andrij Parubij ukrán házelnök pénteken biztosított afelől, hogy a következő plenáris hét elején, május 14-én alá fogja írni a nyelvtörvényt, azt követően pedig Petro Porosenko hivatalban lévő elnök is haladéktalanul ellátja azt kézjegyével. A parlament elnöke ezt azzal összefüggésben jelentette ki, hogy a törvényhozáshoz négy indítványt is benyújtottak a nyelvtörvény eltörlésére vonatkozóan. Parubij szavai szerint a házszabály értelmében legalább két nap kell arra, hogy döntsenek az előterjesztésekről.
„E javaslatok elutasítása nem jelent nehézséget a parlament számára, viszont ha ezt két napnál előbb megtesszük, és a nyelvtörvény előbb kerül aláírásra, az megkérdőjelezi a jogszabály legitimitását” – magyarázta. Hozzátette, hogy a legkisebb eljárási hiba miatt is a jogszabály ellenzői az alkotmánybírósághoz fognak fordulni. „Ezért a következő plenáris hét keddjén sürgősséggel napirendre tűzzük mindezeket az indítványokat. Rögtön elvetjük azokat. A nyelvtörvényt addigra a parlament hivatala előkészíti, minden módosítást beilleszt, és azonnal aláírom. Petro Porosenko úgyszintén haladéktalanul aláírja” – szögezte le.
Hozzátette: semmi esélye a volt régiós képviselőknek – a Moszkva-barát, leváltott ex-elnök, Viktor Janukovics egykori híveinek – arra, hogy megakadályozzák a törvény hatályba lépését.
Sufrics Nesztor kárpátaljai származású, ellenzéki honatya a nyelvtörvény megszavazása után azonnal jelezte, 50 képviselőtársával együtt az alkotmánybíróságon fogja megtámadni a jogszabályt.
Egyébiránt a 8 kárpátaljai parlamenti képviselőből ketten, Horváth Róbert és Valerij Luncsenko nyomott igen gombot a kisebbségellenes jogszabályra. A többiek tartózkodtak vagy nem szavaztak.
Volodimir Zelenszkij megválasztott ukrán elnök közölte, hogy hivatalba lépése után megvizsgálja a nyelvtörvényt arra vonatkozóan, tiszteletben tartja-e minden állampolgár jogait. Mint arról portálunk már írt, az új elnök megbízottja válaszlevélben reagált az Ukrajnai Magyar Demokrata Szövetség (UMDSZ) elnökének üdvözlő levelére.
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.