KISZó-kérdés: Ön választott már háziorvost?

Az Ukrajnában zajló egészségügyi reform keretében a lakosságnak ki kell választania egy családorvost, vagy belgyógyászt, illetve egy gyerekorvost, akivel szerződést köt valamelyik alapellátási központban. Eddig közel 27 millióan kötelezték el magukat egy bizonyos orvoshoz. Ehhez kapcsolódott legutóbbi kérdésünk is, arra voltunk kíváncsiak, vajon megyénkben az emberek fontosnak tartják-e, hogy szerződésre lépjenek egy szakemberrel.

A kérdésre 60 igen és 27 nem válasz érkezett, ami azt jelenti, hogy a szavazók 69 százaléka bizalmat szavazott egy-egy egészségügyi szakembernek. Hogy milyen plusszai, esetleg mínuszai mutatkoztak eddig az intézkedésnek, mire számíthatnak azok, akik eddig nem éltek a lehetőséggel, arról legnagyobb magyar településünk családorvosát, Baksa Gézát kérdeztük.

– Továbbra is az a véleményem, hogy a reform egyelőre csak papíron létezik, mivel nem teremtették meg a bevezetéséhez szükséges műszaki feltételeket.

Én ugyanúgy fogadom továbbra is mind a szerződött, mind a többi pácienst, viszont utóbbiaknak nincs jogom sem beteglap, sem a kedvezményes gyógyszervásárlásra feljogosító recept kiállítására. De az elektronikus úton kiállítandó receptekkel egyébként sem kívánnak sokan élni, ezeket az orvosságokat ugyanis csak néhány patikában lehet kiváltani a megyeszékhelyen vagy Munkácson.

Kérdezem én, kinek érdemes felutazni Ungvárra mondjuk egy 40-50 hrivnyás készítményért?

A szerződéskötésre egyelőre inkább az orvosoknak van szükségük, mivel az ígéret szerint a páciensek száma után kellene kapniuk az állami támogatást, ami egyénenként 370 hrivnya, gyerekek és idős emberek esetében valamivel több. Ám a bérek jelentős emelkedéséről egyelőre nem számolhatok be. Közölték velünk, amíg a település teljes lakosságának nincs szerződése, ne is számítsunk rá. Munkács talán az egyetlen, ahol a családorvosokat felszerelték mobiltelefonokkal, számítógépekkel, működésbe lépett a rendszer, ezáltal ott a fizetések is emelkedtek. De ismétlem, ez nem általános. Az Ungvári járás sajnos le van maradva: a nagydobronyi családorvosi rendelő például egy számítógépet kapott az államtól még 2010-ben. Ha nincs a magyarországi segítség, melynek révén további két komputerhez jutottunk, akkor ma nem tudnánk elvégezni az adminisztrációs munkát, sem megejteni a szerződéskötéseket. Egyik orvosom továbbra is a saját laptopját használja.

Úgy vélem, elhamarkodott volt a szerződéskötés bevezetése, hisz megyénk hegyvidéki járásaiban sok helyütt még internet hozzáférés sincs.

Nem lehet úgy reformot csinálni, hogy nem teremtik meg hozzá a nélkülözhetetlen feltételeket. Ezt igazolja, hogy máris elhalasztották az 54 ingyenes diagnosztikai eljárás bevezetését is. Azt tapasztalom, csak tovább nehezítették a munkánkat, például míg korábban a rendelőnek egy kimutatást kellett leadnia, most minden orvosnak külön-külön kell ilyet készítenie. Egy orvos mellé csak egy nővér jár, tehát létszámcsökkentésre is kényszerítettek bennünket. Ennek ellenére, mivel azt ígéri a szaktárca, hogy megállapodás nélkül a közeljövőben fizetett lesz a konzultációs és az ellátás, mindenkinek azt javaslom, kössön szerződést.

Magyar Tímea

Forrás:
KISZó

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.

Post Author: KISZó