Pénteken fejeződött be a II. Nagydobronyi Népzenei és Néptánctábor, amely iránt idén is nagy volt az érdeklődés. A „GENIUS” Jótékonysági Alapítvány által szervezett program lezárásaként koncertet szerveztek, melyen a táborlakók ízelítőt adtak a rokonoknak és érdeklődőknek a héten tanultakból.
Az alkalom elején Váradi Natália, a „GENIUS” Jótékonysági Alapítvány irodaigazgatója köszöntötte a jelenlévőket. Kifejtette, a hét alatt nemcsak a népzene és néptánc világába merülhettek el a gyerekek, hanem megismerkedhettek különböző kárpátaljai hagyományos foglalkozásokkal is a hajfonástól egészen a pokrócszövésig.
– A modern, a XXI. századi dolgok nagyon jól megférnek régi hagyományainkkal, csak tartanunk kell a helyes irányt. Ha megtagadjuk gyökereinket, akkor ún. divatkultúránk lesz. A hagyomány nem ilyen dolog, mert évszázadokon át fennmarad és tovább öröklődik.
– Tiszapéterfalván lassan harminc éve szervezünk hasonló tábort és reméljük, itt is sikerül meghonosítani a jövőben. Az idei év azért is különleges, mert ti próbáltátok ki először az Egán Ede Szakképzési Centrum kollégiumát.
Szeptemberben megnyílik a Tulipán Tanoda is, ahol magyar népművészeti iskolát nyitnánk gyerekeknek.
Hangszeres zenére fogják tanítani a gyerekeket. Jelenleg a felszerelés beszerzésénél tartunk – mondta Orosz Ildikó, a Kárpátaljai II. Rákóczi Ferenc Magyar Főiskola rektorasszonya.
A táborozók először dobronyi népdalcsokrot adtak elő, majd dunántúli ugrós következett a tábor hegedűseinek előadásában. A zenés produkciókat a kisebb gyerekek pünkösdi játékűzése követte. A rábaközi dúst és csárdást szintén a csemeték adták elő, míg a búzai ritka fogásolást és páros táncot a tábor zene- és táncoktatói jelenítették meg.
A táncot egész héten Szokolik Melinda kétszeres aranygyöngyös és Fülöp Ferenc-díjas táncos, Szokolik Szabolcs kétszeres aranysarkantyús, Fülöp Ferenc-díjas és a népművészet ifjú mestere, illetve Botos Georgina, a Kárpátalja Néptáncegyüttes tagja oktatta. A különböző hangszereken való tanítást pedig a Komótos Együttes végezte.
Bara Tünde