Diákmunka: itthon vagy külföldön?

Véget ért a tanév. Lassan az egyetemeken is befejeződik a vizsgaidőszak. Sokan kihasználják a jó időt és utaznak, világot látnak, de akad olyan is, aki munkába áll. Felmerül tehát a kérdés, hogy milyen diákmunka vár a kárpátaljai fiatalokra itthon és külföldön.

Az interneten böngészve rengeteg lehetőség kínálkozik a fiatalok számára a nyári időszakban. Aki szerencsés, saját „szakmájában” is el tud helyezkedni, de várják őket felszolgálónak, recepciósnak, bolti eladónak és még sorolhatnám. Nem mellékes azonban a fizetés sem, sokszor ezért választják külföldet az egyetemisták.

Az Uzhgorod.net.ua nemrég közzétett egy írást arról, hol tudnak elhelyezkedni fiataljaink, ha hasznosan szeretnék tölteni szabadidejüket.

Az írásból kiderül, a legtöbb lehetőség Ukrajnában Kijev, Dnyipropetrovszk és Harkiv megyében van.

Legkevesebb munka a Ternopil, Ivano-Frankivszk, Rivne, Voliny megyében és sajnálatos módon Kárpátalján várja az egyetemistákat. Itt árufeltöltőként, pénztárosként, szórólapozással, fagyiárulással kereshetnek némi zsebpénzt a fiatalok.

Külföldön ezzel szemben teljesen más a helyzet, így a merészebbek akár Európában vagy Amerikában is kipróbálhatják magukat. Ennek azonban elengedhetetlen feltétele a megfelelő nyelvtudás, rátermettség és egyéb tulajdonságok.

A Summer Work and Travel 1999 óta működik Ukrajnában. Rajtuk keresztül az USA-ba juthatnak el és vállalhatnak hivatalosan munkát a tanulók, ha megfelelnek néhány feltételnek. Ezek között van az angol nyelv középszintű ismerete és a 18 – 20 éves korhatár, tehát Ukrajna egyetemeinek 1, 2, 3 évfolyamos hallgatóit fogadják. A program weboldalán a munkavégzés minden feltételéről részletesen tudnak tájékozódni az érdeklődők.

Van, aki nem szeretne ilyen távol kerülni az otthonától. Nos, őket az európai országok is várják a nyári időszakban. Animátorként várja a jelentkezőket Törökország, Bulgária, Montenegró stb; de még Egyiptom is. Ebben az esetben is az angol nyelv ismerete a mérvadó, illetve a munkaterülettel kapcsolatban nagyon tisztában kell lenni, milyen pozitívumai és negatívumai vannak,

mit várnak el egy-egy szállodában, ha felveszik hangulatfelelősként.

– Milyen diákmunka várja a kárpátaljai magyar diákokat?

– A kárpátaljai magyar egyetemistáknak soha nem volt ennyi lehetősége, mint most. Az egyetemista hallgatók általában 3 alternatíva közül választhatnak. Az első a legegyértelműbb: külföldön keresnek munkát a nyári szünetben, így az egyetemi tanév folyamára valamennyi pénzt össze tudnak szedni, ami nagyon fontos és sok esetben szükséges. Jómagam is kipróbáltam már külföldi munkában, korábban a nyári szünet idején. A második lehetőség, hogy itthon maradnak.

A kárpátaljai magyar fiatalok talpraesettek és ezért itthon is tudnak maguknak munkát találni.

Akik itthon próbálnak szerencsét, például a call center-es (operátori munkások), irodai kisegítők, bárosok, médiában/sajtóban gyakornokok, építkezésen segédek, gyári alkalmazottak, otthonról végezhető internetes/online munkások, magánvállalkozók stb. megtalálják a számításukat. Minden akarat kérdése, hiszen minden fiatal tehetséges a maga módján. Természetesen fontos kiemelnem, hogy az egyetem mellett nem könnyű dolgozni, s nincs jó hatással a fiatalok tanulmányi fejlődésére, de mindenki maga dönti el, mit és mennyit bír – kezdi beszélgetésünket Bence Norbert, a KMDFKSZ elnöke.

– Mi a helyzet a fizetéssel?

– Nos, ez változó. Egyértelmű, hogy a külföldi munka legtöbb esetben nagyobb fizetéssel jár, mint az itthoni. Megértem azokat a fiatal egyetemistákat, akik nyáron nyugatra mennek, hogy bebiztosítsák a következő tanévüket, vagy egy előre kitűzött cél (új autó, újítások stb) eléréséért dolgozzanak. Azokat is megértem, akik itthon próbálnak szerencsét, hiszen ők nem a „minimálbérért” dolgoznak. Az itteni munkaadók is szembesülnek azzal, hogy egyre kevesebb fiatalt tudnak elérni, mert azok jobb fizetést kapnak külföldön. Így szükséges, hogy viszonylag jó fizetést ajánljanak azoknak a fiataloknak, akik Kárpátalján maradtak, ezzel is megfogva a fiatal, aktív munkaerőt. Amit megfigyeltem az utóbbi években, hogy

rengeteg Bsc diplomával rendelkező fiatal vállal tanári állást az egyetem mellett.

Ez fantasztikus, mert nagy szüksége van rá a kárpátaljai magyarságnak, és a fiatal diplomások sok esetben ezt ki is használják. Vannak akik könyvtári, óvodai, napközis munkát vállalnak az egyetem mellett. Az anyaország anyagi támogatása nélkül ezt a fejlődést nem érhettük volna el Kárpátalján. A harmadik lehetőséget nem sokan válasszák, márpedig van értelme a tanulmányainkat magasabb lépcsőfokra emelni: kutatási munkákat végezni. Ezekkel a munkákkal az egyetemista hallgató tud pályázni tanulmány, kutatói ösztöndíjakra, eszközökre, kutatási berendezésekre. Van, hogy a tanév végére jöhet a pihenés a sok tanulás mellett, persze mi szívósak vagyunk és nyáron is dolgozunk, hiszen fiatalok vagyunk, méghozzá egyetemisták.

Néhány hallgatót is megkérdeztünk a témával kapcsolatban.

– Eddig egy magyar cégnél dolgoztam marketingesként, ami munkaerőkölcsönzéssel foglalkozik. A nyár folyamán szeretnék kiutazni egy hidegebb országba és ott munkát vállalni, mert nem igazán bírom a hőséget. Egyébként sem látok sok perspektívát ebben az országban, mivel nem fizetik meg kellőképpen a munkaerőt – mondta az ungvári Hladonik Sándor, aki az Ungvári Nemzeti Egyetem UMOTI nemzetközi kapcsolatok szakos diákja.

– Én külföldön fogok munkát vállalni a nyáron. Több lehetőség között vacilláltam és már régebben is gondolkoztam rajta, hogy munkát vállalok. Most kaptam egy jó ajánlatot és úgy döntöttem, belevágok. De a legfontosabb számomra az, hogy nem egyedül megyek és így bátrabban indulok el – válaszolta a nagydobronyi Molnár Katica, aki a II.Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskolán tanul óvodapedagógiát.

– Nem hunyhatunk szemet afelett sem, hogy sok iskolás Magyarországon folytatja felsőfokú tanulmányait. Nekik is több ajánlat áll rendelkezésre nyáron?

– Nem tudom, hogy a nyári időszakban mennyivel több a lehetőség, mert bármikor kerestem, mindig volt olyan munka, amit elvállaltam. De az is lehet, hogy azért, mert nem vagyok válogatós. A munkaterületeket említve felsorolni is hosszú lenne, de például a vendéglátásban, csomagolóként, árufeltöltőként stb. könnyen el lehet helyezkedni. Legtöbben a vendéglátóiparban próbálnak szerencsét,vagy fesztiválokra mennek önkénteskedni, így a fiatalok körében ezt mondanám menőnek. Lehetőségeimhez mérten idén nyáron is szeretnék dolgozni legalább két hónapot, de hogy hol és mit, még nem döntöttem el – informált Homoki Eszter, aki Budapesten tanul élelmiszermérnöknek.

Bara Tünde

Forrás:
KISZó

Post Author: KISZó