„Szelfinemzedék”

A #selfienation (szelfinemzet) instagramon 8,4 millió bejegyzés alatt szerepel. Ha csak magát a szelfit taggeljük, akkor az 395 millió találatot dob ki. Tudtátok, hogy a szelfizésnek is van világnapja? Van, mégpedig június 21. Az alábbiakban fiatalokat kérdeztünk a jó önportré titkáról és természetesen megismertetjük a kedves olvasót a hóbort történetével is.

A világ első selfie-jét egy holland származású amerikai fotós készítette magáról 1839 őszén. Neki egy percet kellett mozdulatlanul tölteni az objektív előtt, hogy sikerüljön a fotó. A digitális gépek megjelenése felgyorsította a folyamatot, de még nem láthattuk magunkat a fényképezés közben. Az első kamerás mobilok is csak hátlapi kamerával rendelkeztek. A videóhívások elterjedésével kezdtek megjelenni az előlapi kamerák, amelyek felgyorsították a szelfizés elterjedését és minőségének javulását is.

Maga a „selfie” szó 2013-ban került be az Oxford szótárába.

Az önfotózásban az első hiba az számunkra, hogy nem elég hosszú a kezünk, így akarva-akaratlanul is eltorzul a kép, mivel nem tudjuk elég távol tartani a kamerát az arcunktól. Ma már azonban ezt a problémát is könnyedén megoldhatjuk a különböző selfie-botok és -állványok segítségével.

– Szerintem nagyon jó, hogy a mai világban bármit megörökíthetünk egy képpel, szelfivel. Én is szeretek fotózkodni és ezáltal emlékeket gyűjteni. Ha esetleg nosztalgiázni szeretnék, akkor visszanézem a régebbi képeket. Teljesen jó érzéssel tölt el, hogy láthatom a megörökített pillanatokat. Nem mondanám, hogy túlzásba viszem a fotózkodást, de nyilván szeretek minden szép, vicces emléket megörökíteni.

Kicsi korom óta fotóztak és videóztak anyáék nyaralások alkalmával, most pedig annyira jó visszanézni ezeket – mondja a nagydobronyi Fejer Dominika,

aki jelenleg az Ungvári Nemzeti Egyetem orvosi karán tanul. A lány egyébként korábban modellkedéssel is foglalkozott, de amikor a továbbtanulás lett számára az elsődleges cél, akkor felhagyott e tevékenységgel. Komolyabb eredményeket ért el Nyíregyházán és Budapesten is szépségversenyeken.

– Úgy gondolom, a jó szelfi titka a jókedv és egy jó kamera. Pontosabban jól kell magad érezned a saját bőrödben és őszintén kell tetszedj magadnak, és sokat számít a kép minősége is – fejti ki véleményét a 25 éves Pávlik Renáta, aki jelenleg Ungváron él. – Fontos, hogy ismerjük annyira az arcunkat, hogy tudjuk, melyik oldalból sikerül előnyösebb fotót készíteni. Mivel az emberi test nem szimmetrikus, a szelfi gyakran torzíthatja azt, amit a tükörben látunk. Több hasonló képet kell készítenünk, hogy ebből ki tudjuk választani a számunkra legszimpatikusabbat.

Általában a véletlenül fotózott képek a legjobbak.

Egy jól megörökített pillanat nem mindig az alanytól függ, mivel mindig valamit ki kell hangsúlyozni: háttér, smink, frizura, ékszerek, ruha. Figyelnünk kell a kontrasztra is. Ha érdekes a sminkünk vagy egy ékszert szeretnénk kihangsúlyozni, akkor a legideálisabb egy egyszerű háttér. Ha túlzsúfolt egy kép, akkor már nem mutat olyan jól. Mindig érthető legyen a kép mondanivalója. Most egyébként is a kreativitás és a minimalizmus a divat e téren

Bara Tünde

Forrás:
KISZó

Post Author: KISZó