Peregnek le a homokszemek a képzeletbeli homokórában, közeleg az előrehozott parlamenti választások napja. Július 21-e sorsfordító lehet a kárpátaljai magyarság jövőjét illetően. Mostanság gyakran elhangzik, hogy minden egyes magyar szavazat számít. Viszont valamiért senki nem foglalkozik a külföldön élő vagy dolgozó magyarok szavazataival, pedig szerény becslések szerint is több tízezer voksról lehet szó.
Hogy nem a levegőbe beszélek, a 2017-ben készített Summa névre keresztelt – a kárpátaljai magyarok lélekszámát és a népesedést befolyásoló tényezőket felmérő – kutatás bizonyítja. A felmérés alátámasztotta, amit amúgy is tudtunk, csak még saját magunknak sem mertük bevallani, mégpedig, hogy igen magas a hosszabb-rövidebb ideig külföldön tartózkodó kárpátaljai magyarok aránya. Az akkori adatok alapján a teljes kárpátaljai magyar népesség 22 százaléka legalább egy hónapot töltött külföldön, ez az arány az elmúlt két év során minden bizonnyal csak tovább nőtt. Az aktív népességre, vagyis a potenciális választópolgárokra vetítve minden harmadik kárpátaljai magyar nő és férfi több mint egy hónapot töltött otthonától távol a vizsgált időszakban, ami a szerény becslések szerint 28 ezer főt jelent. Hosszabb időt – több mint három hónapot töltött távol otthonától 19 ezer kárpátaljai magyar – vélhetően tanulás külföldi és munkavállalás céljából. Ugyancsak jelentős a száma azoknak, több mint 10 ezer fő – akik az év nagyobb részét már külföldön töltik, ők egyre kevésbé kapcsolódnak kárpátaljai lakhelyükhöz, sok esetben már csak az ünnepekre jönnek haza. Utóbbi csoport tagjai is vélhetően rendelkeznek még személyi igazolvánnyal, vagyis szavazásra jogosultak. Ha ezt vesszük alapul, több tízezer magyar szavazat vész el egy-egy választás során, legyen szó elnök, parlamenti vagy önkormányzati választásokról, ami talán az érdektelenség vagy a lustaság számlájára írható, ugyanakkor ez esetben csupán legyintünk identitásunk, biztonságunk, értékeink megóvására.
Nem kérdéses, hogy óriási segítséget és anyagi biztonságot jelent a külföldön megkeresett és hazaküldött vagy hazahozott pénz, ám legalább ennyire fontos, hogy a magyar érdekek megfelelőképp legyenek képviselve az ukrán parlamentben. Ugyanis a magyar oktatás és a nyelvhasználati jog nem árucikk, nem vehető meg pénzen. Ha nem teszünk hozzá, és nem építkezünk, július 21-e után csupán egy kupac homok lesz a homokórában.