Tóth Miklós, az Ukrajnai Magyar Demokrata Szövetség (UMDSZ) elnökségi tagja, a megyei tanács magyar frakciójának képviselője immár két évtizede tevékenykedik a politikában. Mielőtt 2015-ben megyei képviselő lett, három alkalommal volt a Beregszászi Járási Tanács képviselője, az UMDSZ frakcióvezetője. Az elmúlt öt évben megyei képviselőként is bizonyított.
– Miből táplálkozik ez a közösségért érzett felelősség és tenniakarás?
– Ha egy szóval akarnám kifejezni, akkor azt mondanám, hogy a szülői példából. Édesapám, aki sajnos már nincs köztünk, egész életét Bátyúban élte le, több mint negyven évet húzott le a helyi malomkombinátban, ahol végigjárta a ranglétrát. Igazgatóként vonult nyugdíjba. Amellett, hogy félezer embernek biztosított munkát, mindig igyekezett tenni a közösségért. Többek között neki köszönhetően a járásban Bátyút érte el először a gázvezeték. Azon fáradozott, hogy a szülőfaluja fejlődjön, épüljön-szépüljön, az vezérelte, hogy tegyen a közös ügyért. Én ezt láttam, ebben nőttem fel.
Ezt a példát követtem három cikluson keresztül a Beregszászi Járási Tanács képviselőjeként, az UMDSZ-frakció vezetőjeként.
Az utóbbi öt évben pedig a megyei tanács magyar frakciójának tagjaként igyekeztem a köz javát szolgálni. Képviselői munkám során minden döntésem a közösségért vállalt felelősség jegyében született. Távol áll tőlem bármiféle karrierizmus, elvtelen kompromisszum.
– Melyek tevékenysége fő területei?
– A megyei tanácsban rengeteg kérdésben születik döntés Kárpátalja jövőjéről. A megyei költségvetési bizottság tagjaként igyekeztem finanszírozásokat kilobbizni a magyar vidékeknek. Sikerült komoly tapasztalatokat szereznem, jó kapcsolatokat kiépítenem a megyében. Eddig minden évben sokkal több pénzt lobbiztunk ki a magyarlakta területek fejlesztésére, mint amennyit az ezt megelőző években fordítottak erre. Néhány éve megválasztottak a megyei kommunális tulajdont felügyelő bizottság élére.
A munkámat kétszer is oklevéllel ismerték el a megyei tanácsban, valamint a napokban az Ungvári Nemzeti Egyetemtől is átvehettem egy kitüntetést, ami a társadalmi munkám elismerése.
– Mit tart a legnagyobb eredményének?
– A képviselő összekötő kapocs a nép és a hatalom között. Az emberek adót fizetnek, ez az adó bekerül a költségvetésbe, ennek a szétosztásáról pedig a nép által delegált képviselők döntenek úgy, hogy kiállnak a közösség érdekei mellett. A mai napra az általam felvázolt eredmények nagyobb része megvalósult a megyei képviselőségnek köszönhetően, hiszen kijevi és megyei pénzeket tudtam lobbizni Bereg-vidéknek, valamint Bátyú fejlődésére. A nagyközséget sikerült az elmúlt évek alatt kistérségi központtá felfejleszteni.
– Az elmúlt öt évben óriási léptékű fejlődésen ment keresztül szülőhelye, Bátyú. Miben tudta támogatni megyei képviselőként ezeket a fejlesztéseket?
– A 2015-2020 közötti időszakban kiemelkedően fontos szerepet töltött be községünkben az infrastruktúra fejlesztése, valamint az oktatás, az egészségügy, a sport és a kultúra területén történő projektek és beruházások. Ezek közül kiemelném a település orvosi rendelőjének és a mentőállomás épületének felújítását. A kormánynak, a megyei és a járási tanácsnak köszönhetően a családorvosi rendelő szolgálati járművel gazdagodott. Meg kell említeni a település művészeti iskolájának teljes körű tatarozását, ugyanis ezzel jobb feltételeket teremtettünk az ott dolgozó pedagógusoknak, valamint a 125 diáknak.
Kezdeményezésemre a magyarországi Kultúráért Felelős Államtitkárság 5 millió forint összegű támogatást nyújt a Bátyúi Gyermek Művészeti Iskola hangszervásárlása céljából.
A közigazgatási reform szempontjából fontos fejlesztés volt a polgármesteri hivatal épületének felújítása és korszerűsítése, ahol helyet kaptak az adminisztratív szolgáltatások: a megyei és a járási tanács közreműködésével megkezdte munkáját az állami ingatlan iktató-nyilvántartó osztály, továbbá lehetőség nyílt útlevél és személyi igazolvány igénylésére. Helyi költségvetésből elvégezték a nyílászárók cseréjét az általános és középiskola épületén, utóbbi intézményben a fűtésrendszer is korszerűsödött. Kezdetét vette a Bátyúi Középiskola teljes körű kültéri felújítása. De sikerült egy új iskolabuszra is szert tennünk, amely a tervezett bázisiskola működésének elengedhetetlen feltétele. A „Nagy Építkezés” nevű állami program keretében és helyi finanszírozással teljesen megújult a Bátyúi Általános Iskola-Óvoda. Ahogy a helyi sportélet ütőerének számító sportpálya is felújításra került, új öltöző épült, két korszerű műfüves futballpálya létesült. Megkezdődött a poliuretán borítású sportpálya építése a Bátyúi Általános Iskola-Óvoda területén. Tartanak a Bátyút Szernyével összekötő útszakasz részleges felújítási munkálatai. A községben összesen 4,2 kilométer út újult meg, valamint a települést átszelő főút 1,7 kilométeres szakaszon kapott új burkolatot. Összesen 4,9 km központi vízhálózat kiépítése lett megvalósítva. Fontosnak tartom, hogy a költségvetési pénzek a legalacsonyabb közigazgatási szintekre is eljussanak. A felsorolt fejlesztések azt bizonyítják, hogy gyümölcsöző volt az együttműködésünk Dmitro Taranenko polgármesterrel, akivel napi kapcsolatban állok. A köz érdekében folytatott tevékenység kiemelkedő. Az is jelzésértékű, hogy az előttünk álló választásokon Dmitro Taranenkónak nincs kihívója, egyedüliként indul a kistérségben a polgármesteri posztért.
Az elmúlt öt évben nemcsak Bátyúnak sikerült költségvetési pénzeket kilobbiznom, számos Bereg-vidéki településen történtek fejlesztések.
Tóth Miklós megyei képviselőnek köszönhetően nemcsak jelentős anyagi forrás került bevonásra a helyi projektek megvalósításában, hanem különféle külföldi befektető csoportok is ellátogattak a kistérség területére. Az ő céljuk az volt, hogy felmérjék a tervezett Bátyúi Ipari Park megépítésének lehetőségeit és kivitelezésének körülményeit.
– A közigazgatási reform milyen változásokat hozhat a járási képviselők munkájában?
– Bereg-vidéken születtem és ott is élek, itt érzem otthon magam. Ismerem a térség előtt álló kihívásokat, problémákat és gazdasági potenciálját. A térség szociális-gazdasági fejlesztéséért rengeteg dolgot kell tenni. Azzal, hogy átrajzolták a járáshatárokat és kistérségeket hoztak létre, nem oldották meg a több évtizedes problémákat. Hogy egyenes finanszírozása lesz a kistérségeknek Kijevből, mindenképpen üdvözlendő, és jó dolog, de meg kell tenni mindent annak érdekében, hogy az itt helyben befizetett adók itt is maradjanak, és ezek a pénzek az itt élő és dolgozó emberek életminőségét javítsák. Most még nem látjuk, hogy a járások milyen funkciókat fognak betölteni ebben az új közigazgatási felosztásban.
A járási képviselők szerepe vélhetően felértékelődik, mi képezzük majd a kapcsot a kistérségek és a megye között.
Jó menedzsereknek kell lennünk a járási tanácson belül, ugyanis nagyon fontos, hogy befektetőket vonzzunk a Beregszászi járásba, hiszen ezzel munkahelyeket teremthetünk, és ezáltal a járás is fejlődni tud. Kárpátalja egy egységes régió, közös kulturális, társadalmi és szociális, valamint gazdasági tér. A gazdaság a boldogulás alapja. Jól működő gazdaság nélkül nincs egészséges, minőségi élet. Közösségünknek ki kell használni azt az előnyt, hogy az Európai Unió keleti határa mentén élünk ‒ aktívan részt kell vennünk minden határ menti és határon átnyúló programban, mozgósítva azokat a forrásokat, amelyek Kárpátalja gazdasági növekedését szolgálják. A gazdasági fejlődés felgyorsítása érdekében elő kell mozdítani a határokon átnyúló együttműködést, a régió fejlesztésére irányuló programok végrehajtását és a munkahelyteremtést, hogy a Kárpátalján élő, de távol dolgozó honfitársaink visszatérhessenek családjukhoz, és tisztességes bérekkel honorált munkát találjanak a szülőföldjükön. Ennek realizálásában látnám a feladataimat, ezért vázoltam fel, hogy milyen fejlesztéseket látnék, és mi mellé szeretnék állni az elkövetkező öt évben. Ennek egyik előfeltétele, hogy minden egyes községet be kell járni, fel kell mérni az ott felmerülő problémákat. Nézzük meg, mit tud önerőből megvalósítani a kistérség, és mihez kell majd járási, esetleg megyei vagy kijevi segítség. Ez kell hogy alapul szolgáljon egy Bereg-vidéki gazdasági-fejlesztési terv létrehozásához. Ebbe ugyebár a járáshatárok megváltoztatása miatt be kell kapcsolni a nagyszőlősi régió hozzánk csatlakozott településeit is.
Egy közös jövőképet kell hogy alkossunk és ennek a jövőképnek a megvalósításán kell dolgoznunk minden nap egy hozzáértő csapattal.
Én a kárpátaljai magyarság érdekeit képviselem évek óta, és ezért dolgozom majd a jövőben is.
– Mi élvez prioritást a választási programjában?
– Fontosnak tartom az általános környezetvédelmi programok kidolgozását, beleértve a szilárd háztartási hulladék elkülönített gyűjtését és feldolgozását, valamint Kárpátalja fafeldolgozó iparágának, a bútorgyártásnak az újraélesztését, új munkahelyek biztosítását és saját nemzeti termékek előállítását a feldolgozatlan nyers fa exportjának teljes tilalma mellett! Mivel a régiónkat 4 EU-tagállam határolja, különös figyelmet kell fordítani a szükséges infrastruktúra kialakítására és számos új, korszerű határátkelőhely megnyitására. Ez különösen fontos az V. páneurópai közlekedési folyosónak, az M3 autópálya területünkre érkezésekor, ami jelentősen felgyorsítja a gazdasági fejlődést régiónkban.
Bereg-vidék, a termál- és ásványi erőforrások felhasználásával Kárpátalja egyik fő üdülőterületévé kell hogy váljon.
Ehhez a régiónak megfelelő állami támogatást kell kapnia a helyi infrastruktúra helyreállítására, az utak építésére és javítására, valamint a beruházási vonzerő növelésére.
– Miért fontosak az október 25-i helyhatósági választások?
– Az előttünk álló önkormányzati választások egyedülálló lehetőséget teremtenek arra, hogy a többnemzetiségű kárpátaljai lakosság gyökeresen megváltoztassa a megyei, valamint az újonnan kialakított járások és kistérségek képviselői testületeinek összetételét új, hozzáértő emberek delegálása által, hogy közösségünk döntő szerepet játsszon a közös jövőnk alakításában. Erős, eltökélt emberek vannak az Ukrajnai Magyar Demokrata Párt (UMDP) Beregszászi Járási Tanácsban induló jelöltjeinek listáján, akik hajlandóak tenni a közösségükért.
Tapasztalt, politikailag elkötelezett emberekről van szó, örülök annak, hogy többen is vannak olyanok, akikkel sikerült 3 cikluson keresztül együtt dolgoznom, mielőtt megyei képviselő lettem.
Nagyon jó az egység, nem csak képviselőtársaknak, de barátaimnak is tekintem őket. Közösen állunk ki Bereg-vidék és a járáshoz tartozó kistérségek felvirágoztatása érdekében.
Szabó Sándor
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.