2020. október 25-én helyhatósági választásokat tartanak Ukrajnában. A megyei és a járási tanácsok képviselőire, a városok és kistérségek vezetőire, képviselőire lehet voksolni.
Mit kell tudnunk az idei helyhatósági választásokról?
A választópolgárok becsült száma 27,2 millió. Több mint 29 ezer szavazóhelyiséget nyitunk.
2020. január 1-jén hatályba lépett az új választási törvény, amely megváltoztatta a helyi önkormányzatokba történő választás szabályait. Egyéni jelöltek csak a 10 ezer főnél kisebb lakosú közösségekben indulhatnak, ezekben lehetséges a független jelölés. Egy választókerületből 2-4 képviselő választható (korábban 1 választókerület mindössze egy képviselőt adott).
A 10 ezer főnél nagyobb lélekszámú településeken a szavazás nyílt listákon és arányos választási rendszerben történik. Képviselői helyeket az 5 százalékos küszöböt meghaladó pártok kapnak. Kétfordulós szavazást a 75 ezer főt meghaladó lakosságú városokban tartanak.
A 2020-as önkormányzati választásokon vezetik be először a pártok nemi kvótáit.
Az idei évtől az azonos nemű tagok aránya a pártlistán minimum 40 százalék kell legyen.
A nyílt pártlista új szavazólapokat is eredményezett. Ekörül rengeteg bonyodalom és értetlenkedés alakult ki. Ilyen a szavazólapon a jelölt neve mellett szereplő szám sablon alapján történő beírása. A Központi Választási Bizottság (CVK) néhány nappal ezelőtt tisztázta az elterjedt félreértéseket.
Mint kiderült, a számok nem sablon szerinti feltüntetése nem teszi érvénytelenné a szavazatot.
Mindössze a helyes sorrend betartása szükséges. Tehát az első négyzetbe kerüljön a pártra leadott voksunk kifejezésének jelzése ( , +, X stb.), a másodikba pedig a támogatni kívánt képviselő sorszáma (például 1, 01, 6, 06 stb.). Ez utóbbi a sablon vonalvezetés első, második és akár középső részébe is beírható, lehet írott és séma szerinti. A követelmény mindössze annyi, hogy a szám egyértelműen kivehető legyen.
Amennyiben nem kívánunk egyetlen képviselőt sem támogatni, úgy a második négyzetet üresen hagyva kizárólag a párt kapja szavazatunkat.
A Kárpáti Igaz Szó Facebook-oldalán közzétett kérdésünk válaszadóinak véleményére is kíváncsiak voltunk.
Mindák Marosi Nikolett először eléggé bonyolultnak vélte az új formátumú szavazólapot, ám a különböző platformokról való tájékozódás után tisztulni kezdett a kép.
– Hirtelen nagyon kacifántosnak tűnt, ám a Kárpáti Igaz Szóban megjelentetett minták sokat segítettek a módosított szavazólapok érthetővé tételében – fejtette ki Nikolett. – Hozzáteszem, még így is gondolkodom azon, hogy kivágom a megfelelő részt a lapból, melyet, biztos, ami biztos alapon, példaként magammal viszek a választásra.
Nikolett úgy véli, a szavazólapok bonyolultsága következtében nagyon sok érvénytelen szavazat lesz.
Ferenci Márta meglátása szerint sokan elrontják majd a nem megszokott felépítés miatt.
– Nekem nem volt nehéz elsajátítani az újításokat. Szerintem a probléma ott kezdődik majd, amikor a pártra és a jelöltre leadott voks nem egyezik. Úgy gondolom, sokat tenne, ha akár házanként felkeresnék és megmagyaráznák a módosításokat és a helyes kitöltési módot. Így talán többen is az urnákhoz járulnának, hiszen a személyes kapcsolat jobban ösztönzi a választópolgárokat. Természetesen mindezt pártatlanul, a törvényi előírásoknak eleget téve kellene véghezvinni – vélekedett Márta.
Csuha Ivett
Aktuális kérdésünkre itt szavazhatnak:
https://www.facebook.com/kiszo/photos/a.2071567779557014/3403889649658147/
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.