Beszélgetés Malomka Sándor intézményvezetővel, az UMDP képviselőjelöltjével.
Malomka Sándor a Tiszaásványi Általános Iskola igazgatója. Tősgyökeres tiszaásványi, az elemi osztályokat helyben végezte, majd a középiskola befejezéséig a szomszédos határváros, Csap iskolájának padjait koptatta. A sorkatonai szolgálatot követően felvételizett az akkori Ungvári Állami Egyetem biológia szakára, ahol biológia-kémiatanár diplomát szerzett. Nős, három fiúgyermek édesapja.
– Mindig is fontosnak tartotta, hogy részt vegyen a társadalmi munkában.
– Öt turnusban voltam a tiszaásványi képviselőtestület tagja, majd az Ungvári Járási Tanácsban képviseltem községünk, járásunk érdekeit.
Az évek során szerzett tapasztalat azt mutatja, hogy aki tenni akar a közösségért, sokkal hatékonyabban teheti, ha rálátása, ráhatása van a folyamatokra.
– A decentralizációs folyamatok az oktatási intézményekre is hatással vannak. Mire számíthat a tiszaásványi iskola?
– A helyhatósági választások után már tisztább lesz a kép az oktatási intézmények jövőjét illetően. A tiszaásványi iskola jelenleg nem szerepel bázisintézményként a kistérségben, drasztikus változásokra azonban nem számítunk. Minden bizonnyal a Csapi 2. Számú Széchenyi István Középiskola fiókintézményeként működünk majd tovább.
– A Csapi Városi Kistérségi Tanács tagja szeretne lenni. Milyen tervekkel indul?
– Megválasztásom esetén elsősorban szűkebb régióm, Tiszaásvány fellendítése a célom.
Emellett a többi településen is mindenekelőtt a közutak minőségének javítása, a vízvezeték-rendszer kiépítése, a csatornarendszer korszerűsítése, illetve az évek óta fennálló ivóvíz-probléma megoldása a legégetőbb feladat. A falu központjában felújítanánk a játszótér-parkot, illetve korszerűsítenénk a futballpálya felszereltségét. Az oktatási intézmények – iskola, óvoda – mindennemű támogatása, az egészségügyi szféra, a könyvtár és a kultúrház különböző pályázati lehetőségeken keresztül megvalósítható fejlesztése, illetve utóbbi rekonstrukciós munkafolyamatainak folytatása, lezárása szintén a terveim között szerepel. Mindezekhez természetesen a képviselőtársaimra is szükség van, hiszen együttes erővel könnyebb célt érni.
– Mennyiben számít a magyar képviselet?
– Úgy gondolom, nagyon fontos, hogy minél többen jelen legyünk a kistérségi tanácsokban, hiszen településeink problémáit így megfelelő szinteken orvosolhatjuk. Bármikor felmerülhetnek olyan megoldásra váró feladatok, melyeket alkalmas képviselet nélkül nem biztos, hogy sikerülne véghezvinnünk.
Csuha Ivett
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.