Köztársasági elnök, aki a nemzet egységének jelképe

Mádl Ferencre emlékeztek a beregszászi főiskolán

Mádl Ferenc születésének 90., halálának 10. évfordulója alkalmából dr. Sztáray Péter, a Külgazdasági és Külügyminisztérium államtitkára és Breuer Klára nagykövet asszony, Mádl Ferenc köztársasági elnök hajdani külpolitikai főtanácsadója Beregszászba látogatott, hogy tisztelete jeléül megkoszorúzza az elnök emléktábláját a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskolán.

Hegedűs Csilla

– Mádl Ferenc köztársasági elnökként kifejezte a nemzet egységét, szívén viselte a magyar nemzet sorsát országhatáron innen és túl egyaránt. Az egyetemi, tudományos közeg egész életében meghatározó jelentőséggel bírt, talán éppen ezért volt különösen fontos számára a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola ügye: nélküle talán ma nem is állhatnánk itt. Ugyanis ő volt az, aki a döntő pillanatban, politikai súlyát latba vetve lépett fel a főiskola érdekében. Ha élne, bizonyára örömmel állapítaná meg, hogy a tanintézmény virágzik, méltó központja a kárpátaljai magyar oktatásnak – fogalmazott a politikus.

Hozzátette, a főiskola biztosítja a kárpátaljai magyar értelmiség újratermelését, ami nélkül hosszabb távon elképzelhetetlen lenne a magyar közösség fennmaradása.

– Nincs kisebbségi jövő értelmiség, és vezetők nélkül, és nincs értelmiség és politikai vezetőréteg anyanyelv és oktatás nélkül. Közösen kell küzdenünk azért, hogy a kárpátaljai magyar közösség rendelkezzen azokkal az oktatási és nyelvi jogokkal, amelyek biztosítják a túlélést és a gyarapodást annyi történelmi vihar és megpróbáltatás után is. És éppen ezért bír szimbolikus jelentőséggel, hogy a főiskolán tisztelgünk Mádl Ferenc emléke előtt. Az emléktábla nemcsak az ő életművére emlékeztet, hanem arra az egységre is, amely a Kárpát-medence és a világ magyarságát összeköti, és arra a felelősségre, amivel minden határon túli honfitársunkért tartozunk – zárta szavait az államtitkár.

– Mádl Ferenc akkor járt először Beregszászban, amikor a főiskola megkapta az épület tulajdonjogáról szóló okiratot, s hozzá a díszkulcsot, s ő volt az, aki felavatta a Kölcsey szakkollégiumot – emlékezett vissza a kezdetekre dr. Orosz Ildikó, a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola elnöke.

 

 

Kihangsúlyozta, magyarországi önkormányzatokhoz, városokhoz fordultak, hogy támogassák egy-egy terem felújítását. Sokan az ügy mellé álltak, így lett például Győrről, Esztergomról, vagy Ferencvárosról és Újpestről elnevezett terem, s így vált az épület a magyar nemzeti összefogás, összetartozás jelképe is.

– Mádl Ferenc folyamatosan foglalkozott a főiskolával, rendszeresen érdeklődött a felújítások iránt, de nagy köszönet jár Mádl Dalmának is, aki szintén a szívén viselte tanintézményünk sorsát – mondta a főiskola elnöke.

Mádl Ferenc emléktáblájánál elhelyezte a tisztelet koszorúját Sztáray Péter és Breuer Klára, Orosz Ildikó és dr. Csernicskó István, a főiskola rektora, Babják Zoltán, Beregszász polgármestere, valamint Buhajla József ungvári, és Szilágyi Mátyás beregszászi főkonzul.

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.

Post Author: KISZó