Felavatták a Kárpátaljai Pálinka Lovagrend Egyesület tagjait ● Kárpáti Igaz Szó

Gyümölcstől a pohárig.

A korábban a Magyar Királyság északkeleti – Ung, Bereg, Ugocsa és Máramaros – vármegyéi területén létrejött Kárpátalján igen jelentős hagyományai vannak a gyümölcspálinkák készítésének. Az elmúlt évtizedben a gyümölcspárlat ismét népszerűvé vált, éppen ezért fontos lett, hogy megfelelő szakmai és civil kereteket biztosítsanak azoknak, akik e nemes szakmát űzik. Ennek megfelelően került bejegyzésre a Kárpátaljai Pálinka Lovagrend Egyesület 2020 májusában Dercen székhellyel. Az egyesület tagjainak fő törekvése a kárpátaljai régió kultúrájának, történelmének, népszokásainak, hagyományainak megőrzése és fenntartása, pálinka méltó helyének megtalálása a kárpátaljai és az ukrán gasztronómiában, a pálinka, mint hagyományos magyar ital – hungarikum – kulturált fogyasztásának bemutatása.

Hegedűs Csilla (Munkács)

És ha már van bejegyzett egyesület, annak vannak tagjai, akárcsak a borászati egyesületekben, a lovagok avatását is illik megejteni. A Kárpátaljai Pálinka Lovagrend Egyesület lovagi avatási ünnepségére szombaton a munkácsi várban került sor. A nem mindennapi esemény lovagi díszmenet felvonulással kezdődött a felső várban, az avatási ceremóniát a vár ökumenikus kápolnájában tartották.

– Nagyon fontos, hogy a szívünk sose feledkezzen meg arról, hogy Isten áldása van minden munkánkon. S akkor lesz finom valami, s jó a pálinka is, ha szívünket-lelkünket tesszük bele, és azt Isten áldásával tesszük – fejtette ki Harangozó Miklós görögkatolikus pap.

Az egyesület tagjai ünnepélyes lovagi fogadalmat tettek és kerültek felavatásra mentoruk, a Bükki Pálinka Lovagrend közreműködésével.

– Lovagrendünk mottója: gyümölcstől a pohárig.

Fontosnak tartjuk a pálinka kulturált fogyasztásának a hirdetését, melyet úgy hiszem, a kárpátaljai lovagrend is céljának tűzött ki – emelte ki Orosz János. Véleményünk szerint a pálinka a világ legnemesebb itala, s egyben a legtisztább is, melyet a Kárpát-medencében termelt és érlelt gyümölcsből készítünk. A pálinka sok magyar népszokás szereplője, megjelenik a vallásos eredetű feljegyzésekben is, már a 15. században. Ez a nemes ital nevezhető gyógyszernek, hangulatjavítónak, búfelejtőnek, tehát a pálinka összeköt bennünket, és ha ezt meg tudjuk tartani, akkor a kultúránkat is tovább tudjuk örökíteni – hangsúlyozta a Bükki Pálinka Lovagrend Egyesület nagymestere. A felavatott lovagok végül koccintással tisztelegtek a nemes esemény alkalmából.

A Kárpátaljai Pálinka Lovagrend Egyesület nagymestere Bíró Krisztián, ami nem csoda, hiszen a derceni fiatalember évek óta foglalkozik pálinkakészítéssel. Arra voltunk kíváncsiak, honnan származik az ötlet, hogy megalakítsák az egyesületet?

– Orosz János, a Bükki Pálinka Lovagrend Egyesület nagymestere bátorított minket, hogy mi is alapítsuk meg egyesületünket.

Ő volt a mentorunk, tulajdonképpen az ötlet is tőle származik, és így mi lettünk a tizedik pálinkaegyesület a Kárpát-medencében. Mi erre nagyon büszkék vagyunk, és azt hiszem, most ért be a mi gyümölcsünk is, azaz a sokévi munka, amit belefektettünk az igazi, jó pálinkakészítésbe Kárpátalján. A mai nap nemcsak nekem, de az egyesület többi tagjának és a családomnak is nagy nap, hiszen egy egészen új dologgal lettünk gazdagabbak: pálinkalovagok lettünk. A testvérem, Bíró Lajos a kancellár, Dóka János kincstárnok, Orosz László zászlóvivő, a többiek, beleértve édesanyámat, Okszánát is lovagok.

– Immár lovagokként mi a céljuk a pálinkafőzésen kívül?

– Elsősorban az, hogy vigyük a kárpátaljai pálinka jó hírét a nagyvilágba. Továbbá az, hogy a pálinka méltó helyére kerüljön a magyar/kárpátaljai gasztronómiában. Emellett bemutató-kóstoló rendezvényeket szeretnénk szervezni, ami az ital népszerűsítése mellett egyúttal a régió vonzerejét is növelné – hangsúlyozta Bíró Krisztián.

Az ünnepségre érkezett szabolcsi, szatmári, bükki, szlovákiai vendégek dr. Zubánics László történész vezetésével vártúrán vehettek részt, megtekintették a munkácsi vár történelmi helyszíneit. Végül pazar ebéd után BiroK-pálinkakóstolóra került sor a vár Rákóczi-pincéjében. Finom gyümölcsök a körte, barack, birsalma stb. – párlatát ízlelhették meg a vendégek, akik határozottan nyugtázták: finom a kárpátaljai pálinka.

Utazás a pálinka körül. A kárpátaljai Palinocskának nincs párja

A pálinka és főzője │KISZó-háttér

Forrás:
KISZó

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.

Post Author: KISZó