Egészségügy: Kútbaesett a beígért ingyenes diagnosztizálás

Az előzetes tervekkel szemben a Nemzeti Közegészségügyi Szolgálat mégsem tudja beindítani a július 1-re ígért programot, melynek keretében több diagnosztikai eljárás ingyenessé vált volna.

Mint arról korábban informáltuk olvasóinkat, a tavaly indított egészségügyi reform bevezetésére három évet szántak. Az alapellátási rendszerrel kezdték, melynek értelmében a pácienseknek minden egészségügyi problémájukkal először a családorvosukhoz kell fordulniuk, akivel előzőleg szerződést kell kötniük. Ehhez a páciensnek a személyi igazolványa és az adóazonosítója kíséretében fel kell keresnie a kiválasztott orvost, akivel percek alatt megtörténik a szerződéskötés. A szakember abban az esetben utasíthatja el a pácienst, ha már elérte a megengedett betegszámot: családorvos esetében 1800, belgyógyásznál 1800, gyerekorvosnál 900 a maximális szám.

Erre azért van szükség, mert az orvos a páciensek után kapja az állami támogatást, melynek összege egyénenként 370 hrivnya.

Gyerekek és idősek esetében ez a szám magasabb. Orvost bármikor lehet váltani, s ha ez megtörténik, az előző szerződés érvényét veszíti.

Az idei évtől második szakaszába lépett a reform. Ennek értelmében a családorvostól kapott beutalóval júliustól 54 analízis (azon belül röntgen, több ultrahangos vizsgálat, mammográfia, szív-echokardiográf stb.) ingyenes lett volna a páciens számára bármelyik egészségügyi intézményben. Oleg Petrenko, a Nemzeti Közegészségügyi Szolgálat vezetője azonban a minap bejelentette,

a szükséges műszaki feltételek hiányában idén nyártól gyakorlatilag lehetetlen elindítani a programot.

„A szerződéskötések megtörténtek, az elektronikus receptek is bevezetésre kerültek. Ám az ingyenes diagnosztikára elektronikus beutalókra van szükség, amire sajnos a különböző szintű egészségügyi intézményekben nincsenek felkészülve, számos helyen hiányoznak a megfelelő műszaki feltételek, melyeket júliusig képtelenek leszünk biztosítani”, mondta el a sajtónak, s hozzátette,

hivatala meghatározatlan időre elhalasztja az említett specializált ambuláns ellátási programot.

Oleg Petrenko azt is megjegyezte, az előzetes ígéretekkel szemben egyelőre az sem tisztázott, vajon a magánklinikák hajlandóak lesznek-e ezen ingyenes szolgáltatások nyújtására. Ez attól függ, a magántulajdonú intézmények elfogadják-e a megállapított tarifákat. Amennyiben igen, akkor a páciensek az elektronikus úton kiállított beutalóval bármelyik egészségügyi intézményt felkereshetik majd az ingyenes diagnosztikai eljárások végett.

Magyar Tímea

Forrás:
KISZó

Post Author: KISZó