Ukrajnában mindig is érzékeny témát szolgáltat a kommunális szolgáltatások díja. Hozzáállás, mentalitás tekintetében nagyon sokan a szovjet világban „ragadtak”, amikor kopijkákba került a gáz és a villany, s hiába telt el azóta sok idő, képtelenek tudomásul venni, hogy a rezsiért fizetni kell. Nem is keveset. A baj az, hogy az itteni fizetésekhez mérten ezek a tarifák igencsak húsbavágók.
Az olcsó szovjet gázhoz és villanyhoz szokott lakosság az ország függetlenné válása után egyre inkább zokon vette, hogy emelkedésnek indultak a tarifák, amik a 2014-es Euromajdan után valósággal elszabadultak. Az elmúlt öt évben többszörösére nőtt a földgáz ára. Ennek fő oka, hogy Kijev politikai okokból 2015 óta nem vásárol közvetlenül a Gazpromtól, helyette ún. reverz gázt vesz, főként Lengyelországtól, részben pedig Szlovákiától, valamint Magyarországtól. Ám ez igazából csak önámítás, az előző politikai vezetés azt a látszatot igyekezett kelteni, hogy az ország szabadul az orosz energetikai függőségtől.
A valóságban ugyanúgy orosz gázt vesznek, csak éppen drágábban, mintha közvetlenül Moszkvának fizetnének érte.
Ám hamarosan ezen a téren is változás állhat be. Alekszej Miller, a Gazprom első embere bejelentette: készek 25 százalékos engedményt biztosítani Ukrajnának, amennyiben felújítják a közvetlen gázszállítási szerződést. A meglebegtetett jelentős engedménynek politikai szálai is vannak. Az oroszbarát Ellenzéki Platform – Az Életért párt még az idei választások előtti kampányban próbált azzal szavazatokat szerezni, hogy képviselőik személyesen Moszkvában tárgyaltak Dmitrij Medvegyev ottani kormányfővel és Alekszej Miller Gazprom-főnökkel, ami után először lehetett hallani erről az ajánlatról. Az orosz fővárosban nemrég ismét megerősítették ezt az ajánlatot.
Az országban egy bonyolult rendszer alapján számolják a gáz lakossági árát. Idén a legdrágább áprilisban volt, amikor ezer köbméterenként 850 hrivnyát kellett fizetni érte, az azt megelőző téli hónapokban 750 hrivnya körül alakult.
Május óta azonban folyamatosan csökken az ára, augusztusban 676 hrivnyába került, de a kormány ígérete szerint a szeptemberi árszabás akár 115 hrivnyával is kevesebb lehet.
Sőt, a gázszolgáltató most azt ajánlja a fogyasztóknak, vásároljanak előre a téli hónapokra gázt, s úgy biztosan spórolhatnak, ha esetleg menet közben nőne a tarifa.
Érdemes egy pillantást vetni az áramszolgáltatásra is. Annak ára viszonylag stabil, az elmúlt két-három évben nem változott.
100 kilowattos fogyasztásig 90 kopijka egy kw ára, az azt meghaladó részért viszont 1 hrivnya 68 kopijkát szükséges téríteni. Mihajlo Volinec energetikai szakértő szerint ez aligha lesz már olcsóbb, sőt, szerinte drágulni fog.
Ezt arra alapozza, hogy az ukrán–orosz kereskedelmi blokád miatt a hazai erőművek nem tudnak olcsón donbászi szénhez jutni, ezért kénytelenek világpiaci áron, sőt, néha még drágábban szenet vásárolni, ami már az elkövetkező hónapokban áremelkedéshez vezethet, hacsak a kormány, a népharagtól tartva, mesterségesen nem fogja vissza az áram tarifáját.
A vezetékes víz árát minden vízszolgáltató egyedül szabja meg, ami sok tényezőtől függ. Kárpátalján Ungváron az egyik legdrágább, az országos átlagnál is magasabb. Csatornadíjjal együtt 26,80 hrivnyába kerül egy köbméter.
Mint arra a bevezetőben utaltunk, a rezsi kérdése mindig is kampánytémát biztosított. Emlékezhetünk, legutóbb Julija Timosenko „gázhercegnő” pártjának a rezsicsökkentés volt a legfőbb választási ígérete, de a későbbi győztes, Volodimir Zelenszkij államfő és csapata is a tarifák felülvizsgálatát ígérte.
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.