Amint az ismert, kétharmados parlamenti támogatással állhat fel a következő Orbán-kormány. A levélszavazatok kiértékelésekor a Fidesz–KDNP egy további mandátumot szerzett, ezzel az egyébként önmagában is kétharmadot jelentő 133-ról 134-re bővült a kormánypárti képviselők száma az Országgyűlésben.
Az ellenzékiek az előzetes felmérésekben, elemzésekben jelzettnél gyengébben szerepeltek.
A kormánypártok 106-ból 91 egyéni választókerületben nyertek és 43 mandátumot szereztek az országos listán. A második legerősebb párt a Jobbik egy egyéni és 24 listás hellyel. A harmadik az MSZP–Párbeszéd 8 egyéni és 12 listás mandátummal. A DK három körzetben nyert, hat képviselője listáról jutott be az Országgyűlésbe, az LMP esetében ugyanez a szám 1 és 7. Egy-egy mandátumot szerzett egyéniben a Juhász Péter nevével fémjelzett Együtt, a függetlenként induló Mellár Tamás, valamint a Magyarországi Németek Országos Önkormányzata.
A levélszavazatok feldolgozásával biztossá vált, hogy a Fidesz–KDNP kétharmados többséget szerzett a 2018-as országgyűlési választáson. Összesen több mint 266 ezer levélszavazat érkezett a Nemzeti Választási Irodához (NVI), ebből mintegy 226 ezret bontottak fel, és ezek közül csaknem 195 ezerben volt érvényes az azonosító nyilatkozat. Pálffy Ilona, az NVI elnöjke az ülésen azt közölte, postán 38 412 levélszavazat érkezett, a külképviseleteken 205 048-at adtak le, míg a magyarországi országgyűlési egyéni választókerületek székhelye szerinti választási irodákban 23 137-et. A törvény értelmében a levélszavazatoknak postán szombat éjfélig kellett megérkeznie az NVI-hez, a később érkezett szavazatok már nem számlálhatók meg. A külhoni voksok 94 százaléka a kormánypártra érkezett, az egyedüli kérdés most már csak az, hogy a kormánypártok 134 vagy 135 mandátumot nyertek-e el. Erre legkésőbb szombaton kaphatunk választ, amikor a Nemzeti Választási Iroda hivatalos eredményt hirdet.
– Amikor a választások estéjén a Bálna Kulturális Központban az egyik kárpátaljai kollégám választási „nyerőszám”-tippet kért tőlem, akkor a magyarországi és a határon túli hangulatok ismeretében a 123-as mandátum számot mondtam be. Az éjfél környékén folyamatosan érkező választási eredmények azonban pozitív irányba „tolták el” ezeket az eredményeket, amelyek napjainkra immár meghaladták a stabil parlamenti kétharmadot – jegyzi meg dr. Zubánics László, az Ukrajnai Magyar Demokrata Szövetség (UMDSZ) elnöke.
– Ha rátekintünk a választási térképekre, akkor világosan látszik, hogy az emberek többsége a jelenleg is kormányzó pártszövetséget tüntette ki bizalmával. A parlamenti kétharmad birtokában a Fidesz-KDNP pártszövetség által létrehozott új kormány hozzáláthat azoknak a problémáknak a megoldásához, amelyek az elmúlt években jöttek létre. Remélem, az új kormányprogramba ezek közül sok minden bekerül majd.
A határon túli magyarok pártpreferenciái között toronymagasan a Fidesz vezet, ami nem csupán annak köszönhető, hogy az ellenzéki pártok az utóbbi években majdnem végérvényesen „leírták” határon túli kapcsolatrendszereiket, hanem annak is, hogy egyesek negatív kampánycélokra használták fel a kedvezményesen honosított kettős állampolgárok magyarországi szociális juttatásait.
A kárpátaljai magyarok jól emlékeznek arra, hogy az oktatási törvénnyel kapcsolatban kialakult nemzetközi szembenállásban kizárólag a magyar kormányra támaszkodhattak, s mivel erre számítanak a jövőben is, természetszerűleg következett be, hogy a jelenlegi kormányzás folytatására voksoltak.
Lassan „kiolvadni” látszik az a dermedtség, amely a kettős állampolgárok szavazási jogát körülvette, az emberek a levegőben lógó fenyegetettség ellenére szép számban vállalták fel a magyar nemzethez való tartozásukat és vettek részt a választásokon.
– Az elmúlt hetekben az ukrajnai médiában folyamatosan azt sulykolták, hogy a kárpátaljai magyarok jogszűkítése elleni tiltakozás egyfajta kampánytéma, ami hamarosan lecsitul. Véleményem szerint a kormánypártoknak adott felhatalmazás tudatában az új kormány tovább folytatja majd eddigi következetes politikáját. Erre mindenképpen szükség is van, ahogy arra is, hogy a kárpátaljai magyarság továbbra is összezárjon, kitartson eredeti álláspontja mellett (amelyet a Velencei Bizottság ajánlásai is alátámasztanak) – valamennyi állampolgárt megilleti a szabad választás joga, hogy megválassza, milyen nyelven kívánja gyermekeit nevelni, közösségi életét megélni. A magunk részéről gratulálunk az országgyűlési választások győzteseinek, s reméljük, hogy a határon túli, köztük a kárpátaljai magyarság támogatása, érdekeinek védelme továbbra is prioritást fog élvezni a kormányzati politikában.
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.