Milyen visszhangja van a zenének?│KISZó-szempont

„A jó zenének feltétlenül van általános embernevelő hatása, mert sugárzik belőle a felelősségérzet, ez erkölcsi komolyság. … A zene rendeltetése: belső világunk jobb megismerése, felvirágozása és kiteljesítése. … Teljes lelki élet zene nélkül nincs. Vannak a léleknek régiói, melyekbe csak a zene világít be.” (Kodály Zoltán)

Blanár Dávid

Yehudi Menuhin kezdeményezésére 1975-ben az UNESCO október 1-jét a zene világnapjává nyilvánította. A hegedűművész szerint meg kell becsülnünk a csöndet, az ezerarcú muzsikát megismernünk azért fontos, mert közelebb hozza egymáshoz az embereket és a kultúrákat. Vajon Kárpátalján hogyan vélekednek erről? – kérdezte a KISZó Blanár Dávidot, az Ullie zenekar gitárosát, alapító tagját.

– Platon szerint „azért van olyan fontossága a zenei nevelésnek, mert a ritmus és a dallam hatolnak be legjobban a lélek belsejébe, azt hatalmas erővel megragadják és jó rendet hozva magukkal, azt, ki helyes elvek szerint nevelkedik, rendezett lelkű emberré teszik.” Hogyan hat ránk a muzsika?

– Több tudományos kutatás is bebizonyította már, milyen pozitív hatással van a zenei nevelés a gyermek előrehaladásában. Felgyorsítja a kognitív képességek fejlődését. Úgy vélem, egy zenész teljesen másképp észleli a környező világot, egyedi, különleges látásmódot nyújt ezzel másoknak is. Óvodáskorú gyerekeknél a zene a hirtelen változó indulatokat befolyásolja, kiegyenlíti. A lassú, tagolt éneklés segíti a beszédfejlődést, a hangképzést. A korai zenei neveléssel a kicsit fogékonnyá teszi az újdonságok befogadására, nyitottabb lesz tőle.

– A könnyűzenei együttesetek nemrég alakult, folyamatosan születnek az új dalaitok. A múltkorában egy tehetségkutatót is megnyertetek. Kárpátalján milyen lehetőségei vannak egy fiatal zenésznek, bandának?

– Úgy érzem, Kárpátalján kicsit hátrányban vagyunk, ám ez egyrészt előny is. Nincs meg az a technikai felszereltség, nincs olyan képzés, mint az anyaországban, viszont itt van nekünk az, hogy mi e vidék gyermekei vagyunk, ami különlegessé tesz minket. Más a gondolkodásunk, ezért másképp is alkotunk. Itt most a pop zenére gondolok. Szerintem, ha igazán szeretne valaki muzsikálni, megtalálja rá a módot.

– A zene ott kezdődik, ahol a szó hatalma véget ér (Claude Debussy). Az egymillió dolláros kérdés: hogyan lehet jó slágert írni?

– Erre nem tudom a választ, de ha rájövök, mindenképp szólok. Számomra a jó sláger őszinte dallam, igazi dalszöveggel és előadással. De ez mindenkinek mást jelent. Népszerűségre szerintem minőségi zenével és nagyon jó marketinggel lehet szert tenni. Hiszen az együttes is egy vállalkozás, bármennyire is háttérbe szorítják ezt a témát a zenészek.

Simon Rita

Forrás:
KISZó

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.

Post Author: KISZó