A XXIII. kárpátaljai népzene, néptánc és kézműves tábort július 6-14. között rendezik Tiszapéterfalván. A program a XI. Kárpátaljai Népzene és Néptánc Találkozóval, valamint a II. Kárpát-medencei Táncházzenészek Találkozójával egészül ki.
A Tisza menti település a kezdetektől ad otthont a kezdeményezésnek, az első összejövetelen még a Muharay Elemér Népi Együttes húzta a talpalávalót. A több mint két évtized megváltoztatta a tábor arculatát. Míg a hőskorban a résztvevők a sportpálya sátraiban laktak, a jeles programsorozat központja mára a Református líceum épülete lett. A nagyszabású esemény résztvevői ilyenkor a kultúrházat és a zeneiskolát is birtokba veszik.
− A tábor alapküldetése a népzene kezdő és haladó szinten való oktatása – értékel Pál Katalin, a Hagyományok Háza Hálózat kárpátaljai kirendeltségének vezetője. − Az egyhetes együttlét program-palettája igen színes, a Kárpátaljai Magyar Pedagógusszövetség nyári akadémiáinak is helyszíne. A résztvevőket gyermekjáték-oktatás, népmese, hangszeres zene, szakmai találkozók, kórus kurzust is szerveznek.
A XI. Kárpátaljai Népzene és Néptánc Találkozó a Hagyományok Háza mentorprogramjában részvevő együttesek seregszemléje, a II. táncházzenészek találkozójára pedig immár az egész Kárpát-medencéből érkeznek művészek. Július 8-án szakmai napon értékelik az elmúlt év eredményeit. A zenészek oktatói a magyar Örökség-díjas Pál István Szalonna és Bandájának a tagjai, a néptánc rejtelmeibe pedig a Magyar Állami Népi Együttes táncosai avatják be a jelenlévőket. A foglalkozások délelőtt és délután is tartanak, a köztes időszakokban helyi kézművesek tartanak bemutatókat. A kulináris élmények iránt rajongók − szakavatott helyi szakácsok segítségével − a tiszai gasztronómia titkaiba is betekinthetnek.
A táborba 250-300 vendéget várnak. A falubeliek is magukénak tekintik a találkozót, mint igazi vendéglátók, aktívan részt vesznek a rendezvényeken is.
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.