A koronavírus-járvány terjedése és a karantén bevezetése miatt jelentősen csökkent a polgárok vásárlói kapacitása. Ennek eredményeképp a vevők az online áruházakat részesítik előnyben, gyakran rendelnek házhozszállítást is.
Csuha Ivett
A Kárpáti Igaz Szó Facebook-oldalán arról kérdeztük olvasóinkat, szoktak-e online vásárolni. A válaszadók 60 százaléka gyakran igénybe veszi az internetes üzletek szolgáltatásait, 40 százalékuk azonban nem vásárol látatlanban.
A népszerű OLX-webáruház felmérése szerint a világjárvány idején az ukránok kevesebb ruhát, több kerékpárt, robogót és gyermekjátékot vásároltak. Kiderült az is, hogy az online felületekre „költöző” és a nagyobb internetes platformokra összpontosító vállalkozások megtartották ügyfeleiket és növelték a profitot.
Általánosságban elmondható, hogy a szigorú korlátozások bevezetésével az online vásárlás népszerűségének növekedését tapasztalták, ami az adaptív karanténra való áttéréssel csökkenő tendenciába fordult. A legnagyobb ügyféláramlás 2020 tavaszán és 2021 januárjában következett be, az OLX Delivery szolgáltatással megrendelt csomagok száma
87,7 százalékkal – 1,4 millióról 2,7 millióra – nőtt.
Ugyanakkor a rendelések átlagösszege változatlanul 1240 hrivnya körül mozgott, ami azt jelenti, hogy nem költöttek többet, csak kényelmes felületet választottak a vásárláshoz.
Így volt ezzel egyik tiszapéterfalvai olvasónk is, akinek felemás tapasztalatai vannak az internetes vásárlás terén.
– Előfordult, hogy átutaltam a pénzt, a termék viszont nem érkezett meg.
Volt olyan is, hogy a kézhez kapott áru sem minőségileg, sem pedig külsőre nem felelt meg a megrendeltnek – fejtette ki válaszadónk. – Pozitívum azonban, hogy Ukrajna-szerte sok embert megismertem.
A rendelés lefixálásakor ugyanis beszélgetés alakult ki közöttünk, és vendégségbe is meghívtuk egymást. A rossz tapasztalatok ellenére is jónak tartom az internetes vásárlást, hiszen vannak olyan termékek, amiket helyben nem tudnék beszerezni. Temérdek virágra tettem szert, amikre már évek óta vágytam. Ruhaneműt is sokat vásároltunk, igaz, sokszor melléfogtunk. A férjem pedig autó- és motorszerelő, ő rengeteg szerszámot és alkatrészt is az interneten szerez be.
Körülbelül 7-8 éve használjuk ezt a szolgáltatást, így azt a járvány nem befolyásolta.
Kíváncsiak voltunk az érem másik oldalára is, ezért megkerestünk egy internetes értékesítéssel foglalkozó személyt is. Kalitka Viktória hosszú évek óta űzi ezt a tevékenységet.
– Negyedik éve foglalkozom online eladással. Ez idő alatt sajnos már több ízben is csalódtam a vásárlókban. Viszonteladóként tevékenykedem, ezért amikor új helyről szerzem be az árut, akkor próbarendelést kezdeményezek. Mindenképpen utánvétellel fizetek, így ki tudom tapasztalni az adott üzlet megbízhatóságát – fejti ki Viktória. – Az eladási szám a járvány kitörésekor jócskán megugrott, ekkor szinte minden üzlet zárva volt, így az emberek különböző kérésekkel kerestek meg. Egyeztettük az aktuális igényeket, s aszerint folytattuk a közös munkát.