Bemutatták Schreiner Sándor új, hiánypótló kötetét.
122 orgona van egész Ukrajnában, ebből több mint 60 Kárpátalján található, ami nagy kincs, a mi közös értékünk – hangzott el a Kárpátalja orgonái című könyvbemutatón.
Simon Rita
Schreiner Sándor klarinét- és tárogatóművész az első könyvét Tárogatóm hangja – híd a hallgatók szívéhez címmel adta közre. Mivel már több mint tíz éve foglalkozik orgonajavítással is, várható volt, hogy a következő kötetet ebben a témában jelenteti meg. A Kárpátaljai Megyei Filharmónia nagytermében négy év munkájának gyümölcsét mutatták be.
A 344 oldalas kétnyelvű kiadvány 32 református, 32 római katolikus templomi orgona történetét, illetve a filharmóniában található hangszer működését is ismerteti.
– Több orgonát megmentettek a pusztulástól. A hangszerek építésének, sokszor hányattatásának, majd újjáépítésének, felszentelésének története szerepel a könyvben, de a szakmabeliek számára fel van tüntetve például a diszpozíciója is.
Emellett QR-kódok segítségével az olvasó azt is meghallgathatja, hogyan szól az a hangszer – jegyezte meg a szerző,
aki köszönetet mondott a támogatóknak és mindazoknak, akik lehetővé tették, hogy megvalósuljon a könyv kiadása. Elsősorban Magyarország Ungvári Főkonzulátusának, a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt.-nek, a Munkácsi Római Katolikus Egyházmegyének és a Kárpátaljai Református Egyházkerületnek, azon belül is a kígyósi gyülekezetnek, illetve a Kárpáti Kiadó összes munkatársának. Schreiner Sándor arról is beszélt, mennyire hálás a Beregszászi Kodály Zoltán Művészeti Iskola igazgatójának, aki 2010-ben biztatta, hogy kezdjen bele az orgonajavításba.
„Bobály István unszolása nélkül nem fogtam volna bele a beregszászi református templomban lévő hangszer javításába, és enélkül a könyv sem jöhetett volna létre. De sok embernek, egyházi méltóságnak tartozom köszönettel az ösztönzésért, a pozitív energiáért.” – fogalmazott a művész.
A szerző kiemelte, a könyv nem fordítás, hanem két önálló szöveg ukránul és magyarul. Utóbbi szövegét Jackovics Marianna szerkesztette. „Magyarul abból a szempontból könnyebb volt a tartalom megírása, hogy, mivel ősi professzióról van szó, rendelkezünk szakszavakkal. Ukránul ez hiányzik, sokat kellett gondolkodni a kifejezéseken, megnevezéseken.” – mondta el a szerző.
A könyvet 330 példányban jelentették meg, jut belőle minden olyan gyülekezetbe, ahol van orgona, illetve a legnagyobb könyvtárakban is fellelhető lesz.
Emellett Kijevtől Budapestig szeretnének minden olyan oktatási intézménybe is eljuttatni pár példányt, ahol orgonaoktatás zajlik.
Borisz Kusnyir, a Kárpáti Kiadó főszerkesztője, a könyv szerkesztője méltatta a szerzőt és elmondta, a könyv történelmi, zenei és kulturális szempontból is értékes, mert nem csak elsőként vizsgálja a hangszerek királyát vidékünkön, hanem professzionális leírást is ad a jelenlegi és már feledésbe merült orgonákról, orgonaépítő mesterekről.
Viktor Braszlavec, a Kárpáti Kiadó igazgatója a könyv felépítéséről beszélt, illetve kitért a harmadik részben bemutatott, 2242 sípos, egyetlen világi orgona történetére is, amely a megyei filharmónia nagytermében van.
Az instrumentum csodálatos hangzásának demonstrálásaképp Hazsó Katalin, Natalija Lengyel és Olga Csundak ült a billentyűk mögé egy-egy orgonajáték erejéig.
A rendezvényen többek között felszólalt még Albertné Simon Edina Magyarország Ungvári Főkonzulátusának konzulja, aki tolmácsolta Bacskai József főkonzul üzenetét, Ivan Mikita, a filharmónia igazgatója, Szvitlana Sztehnej, a Zádor Dezső Zeneművészeti Szakközépiskola igazgatója, Gerzánics Szergej atya a Munkácsi Római Katolikus Egyházmegye képviseletében, Héder János, a Kárpátaljai Református Egyházkerület püspökhelyettese, Jevhen Tiscsuk, a megyei művelődési, nemzetiségi és vallásügyi főosztály vezetője, Alen Panov mecénás. Oleg Diptan, a Kijevi Nemzeti Operaház főorgonamestere videoüzenetben gratulált a szerzőnek.