Az interneten keresgélve nagyon sok olvasnivalót találtam a sólámpákról, melyek sárgás fénnyel világító sziklalámpák. Persze megosztja a világháló népét ez is, vannak, akik esküsznek pozitív hatására, és vannak akik csak egy szép lakásdíszt látnak benne. Nálunk is eléggé elterjedt, boltokban és interneten is megvásárolható árucikk, így jött az ötlet, hogy összegyűjtsem róla a pro és kontra érveket.
Mindjárt kezdeném is azokkal, amiért a legtöbb esetben megvásároljuk. Jótékony hatással van a légutakra, légúti megbetegedésekre, a depresszióra, az idegekre, a vesére, a hormonháztartásra, az öregedési folyamatok lassítására, használható a magas vérnyomás, reuma ellen.
Kit ne csábítanának vásárlásra ezek a pozitívumok, akár első hallásra is? Emellett még penész ellen is ajánlják, illetve nagyon szép hangulatvilágítás céljából.
És most nézzük, mi a helyzet azokkal akik tudományos alapon közelítették meg a sólámpánkat, a szkeptikusokkal, esetleg azokkal, akik tapasztalatból mondják, hogy nem éreznek semmi változást, mióta ezt a kicsi csodadoktort használják.
A fentebb felsorolt hatások tudományosan nem bizonyítottak. Sok hamisítvány van piacra dobva, melyeket nehéz megkülönböztetni az eredetitől. Sem a pozitív, sem a negatív ionok nincsenek hatással az ember légzőrendszerére. Nem bizonyított a bőrgyógyászati előnye sem. A netezők nagy része csak éjjelilámpának, hangulatvilágításnak használja, mert vagy nem érzett változást, vagy csak a külseje miatt vásárolta meg.
Na de ha így áll a helyzet, és tényleg csak szobadíszként alkalmazható, akkor dobjuk ki? Nem, nem szükséges kukába száműzni, hiszen attól függetlenül, hogy nem szűnik meg az asztmánk vagy az allergiánk, még nincs káros hatással a szervezetre.
Megkérdeztem egy fiatal anyukát is, akinél évek óta van sólámpa, hogy milyen tapasztalatai vannak vele kapcsolatban.
Hidi Judit a napokban ünnepli 26. születésnapját. Kislányuk is ebben a hónapban született 6 évvel ezelőtt. Az első sólámpát évekkel ezelőtt szerezték be.
– Azóta már három darabbal bővült a „csapat” és szolgál az egészségesebb körülmények kialakításában. Mióta sólámpát használunk, jóval ritkábbak a légúti megbetegedéseink. Sok hasznos információt olvastam róla, amit aztán tapasztaltam is. Ha csak sós vizet párologtatunk a szobában, már attól is tisztább és frissebb a levegő. Jótékony hatásait még sorolhatnám, de én azt ajánlom, hogy próbálják ki és tapasztalják ezeket személyesen is – ecseteli a csongori édesanya.
Bara Tünde